Gündem

Uber sürücüsünden Yıldırım'a: Çocuklarıma bayramlık alamayacak durumdayım

Uber bugün saat 12.00 itibariyle sistemini kapatacak

31 Mayıs 2019 09:15

AKP İl Başkanlığı binasından çıkan Binali Yıldırım, araç sahibi ve sürücüleri ile görüştü. Uber'in bugün 12.00 itibariyle sistemini kapatacağını belirtirken bir sürücü, "Bayram üstü bu yapılır mı? Benim evde 2 yaşında ikiz bebeklerim var. Bayramlarını geçirecekler ve ben bayramlık alamayacak durumdayım şu anda. Bu bize hak mı? Bu kadar insana hak mı? Biz efendilikten başka bir şey yapmadık. Devletimizin cezaları, bağlamaları yüzünden çekiliyor. " dedi

"Bu saatten sonra iş yapma şansları yok"

Bunun üzerine Binali Yıldırım, önce niye çekildiklerini sordu. Kesilen cezalar nedeniyle çekildiklerini öğrenen Yıldırım, "Bunu tabi doğru konuşmuyorlar. Onu da bilin. Çekilme kararını bundan çok önce aldılar. Size açıklamadılar. Bu bahaneye sığınıyorlar. Sizin Uber'le işiniz yok. Bu adamların burada bu saatten sonra iş yapma şansları yok, bunu bilin. Bu kararı da Cumhurbaşkanımızın konuşması üzerine falan almış değiller. Bunların mahkemeleri var biliyorsunuz. Bunlar bu kararı çok önce almışlar. Normalde bu kararı sizinle paylaşmaları gerekiyordu. Dürüst davranmadılar" dedi.

"Taksiler Uber şoförlüğü yapıyor"

Daha önce Uberciler ve taksiciler arasındaki bazı kavgalara değinerek, şu anda Uber'i en çok taksi esnafının kullandığını söyleyen sürücülerden biri, "Bize korsan diyen taksiler, şu anda Uber yapıyor hepsi. Bunların hepsi Uber'ci taksi. Şu anda çağırsak sarı taksi gelecek başkanım" diye konuştu.

"Siz bana lazımsınız"

Sürücülerin milli yazılım taleplerini de dikkatle dinleyen Yıldırım, "Siz aranızda 3 arkadaş belirleyin. Bir hazırlık yapın getirin. Arkadaşlar Uber var yok, önemli değil. Ama siz bana lazımsınız. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Sevincimiz de ortak, üzüntümüz de ortak. Yanınıza iki kişi daha alın, çalışmanızı yapın gelin, konuşalım. Biz, size çözüm üretmek zorundayız" ifadelerini kullandı.