Gündem

Binali Yıldırım: Ben İstanbul'un ekonomik gücüne kafa yormak istiyorum

Yıldırım, İstanbul'da tasarım zirvesinde konuştu

01 Mart 2019 11:23

AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, İstanbul'da tasarım zirvesinde konuşuyor. İstanbul'un tarih, sanat, duygusal tarafını tarif etmek için sözlerin yetmeyeceğini ifade eden Yıldırım, "Bir de İstanbul'un ekonomik gücü var. Ben biraz bu tarafa kafa yormak istiyorum" dedi. İstanbul'un Türkiye'nin milli gelirinin üçte birini ürettiğini belirten Yıldırım, İstanbul için, "Türkiye'nin ihracatının neredeyse yarısını tek başına yapıyor, Türkiye'ye gelen turistin üçte birini kabul ediyor" diye konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"İstanbul dünyada bir marka olmak zorundadır. İstanbul'a yakışacak bir tasarım merkezinin müjdesini de buradan vermek istiyorum. Haydarpaşa Garı'nın da içinde olduğu bölgeyi tasarım merkezi yapıyoruz. 

"Bizim vizyonumuz İstanbul 4.0. Aklınıza hemen tasarım gelsin. Yani endistrü 4.0, endüstri 5.0. Bu bir tasarımın ürünüdür. Yani İstanbul, gelecekte artık akıl teriyle anıl terini birleştiren, hem şehrimiz hem de türkiye için katma değer sağlayan bir merkez olacak. Türkiye'de alt yapı büyük oranda halloldu. 

"Yolunuz, hava meydanınız olmazsa istediğiniz kadar güzel uçaklarınız olsun, hiçbir şey olmaz. Altyapıyı yaptık, akıl terini alın teriyle birleştirerek bu ülkeye çok büyük katkılar sağlayacağız. İstanbul'un tarih, sanat, duygusal tarafını tarif etmeye sözler yetmez ama bir de İstanbul'un ekonomik gücü var. Ben biraz bu tarafa kafa yormak istiyorum. Sanatçılarımız, hocalarımız, kültür sanat, tarih, sanat tarafını çok güzel şekilde ortaya çıkaracaklar. Ancak istanbul'un ülkemiz açısından bir önemi ekonomik tarafı. İstanbul Türkiye'nin milli gelirinin üçte birini üretiyor. Dünyadaki 140 ülkeden daha fazla ekonomik gücü var. Türkiye'nin ihracatının neredeyse yarısını tek başına yapıyor, Türkiye'ye gelen turistin üçte birini kabul ediyor, Türkiye'nin üretim kapasitesi olarak 100 tane büyük işletmenin yarısı İstanbul'da. İstanbul ülke nüfusunun yüzde 20'sini barındırıyor. Gelmek istediğim nokta, İstanbul Türkiye'nin ekonomisi, geleceği için vazgeçilmezi. 

"Zihniniz açık, hayalleriniz gerçek olsun diyorum."