Gündem

Binali Yıldırım: Hayat pahalılığıyla mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor; çok daha güzel imkan ve şartlarla ülkemizi 2023'e taşıyacağız

"92 bin kilometre kare mavi vatanımızda dalgalanmaya devam ediyorsa bu Türkiye'nin gücüdür. Lider Recep Tayyip Erdoğan'ın gücüdür"

02 Temmuz 2022 20:09

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, tramvay hattı açılışı için geldiği Bursa'da yaptığı konuşmada; "Enflasyonla, hayat pahalılığıyla mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor. Bunun makul bir süre içerisinde kontrol altına alınması için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah 2023’e çok daha güzel imkanlarla, güzel şartlarla ülkemizi taşıyacağız. Dünyanın içinde bulunduğu bu sarmaldan, bu fırtınadan en az etkilenen ülke olarak bu sıkıntıların da, üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

AKP'li Yıldırım, Bursa'da Kent Meydanı - Terminal, Tramvay Hattı'nın açılışını gerçekleştirdi. Tramvayla test sürüşü yapan Yıldırım, T2 Tramvay Hattı'nın yerli ve mili imkanlarla yapıldığını söyleyerek, "Ne kadar güzel. Her şey yerli. Araçlar yerli, raylar yerli. Yerli ve milli olmak bambaşka bir şey. Bugün en stratejik ürünlerimizi bile kendi imkanlarımızla yapar hale geldik" dedi.

"Beni gönderdi"

Açılış için toplanan kalabalığa seslenen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ani program değişikliği nedeniyle gelemediğini belirterek, "Ama bir başka gün sizlerle buluşacak. Beni gönderdi. Ve Bursa'ya bugün ulaşımda yeni imkanlar sağlayacak, insanlarımızın, hemşehrilerimizin hayatını biraz daha kolaylaştıracak bu gördüğünüz raylı sistemin, şehir merkezinden terminale kadar 11 istasyonla doğrudan, trafiğe takılmadan kat edeceğiniz raylı sistemin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ve başlangıçta geldik, test ettik, denedik. Gayet konforlu ve emniyetli olduğunu gördük. Hayırlı uğurlu olsun. Bursa'mıza hayırlı olsun" dedi.

Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Amerika'dan daha önce, hızlı trenle ülkemizi tanıştırdık"

"150 yıllık geçmişi olan, Kurtuluş Savaşımızı en büyük kazanmamıza vesile olan demir yollarımızı ayağa kaldırdık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 10’uncu Yıl Nutku’nda dediği ‘Demir ağlarla ördük yurdu dört baştan’ hayalini gerçeğe dönüştürdük son 20 yıl içerisinde. 11 bin kilometrelik bütün demir yolu hatlarını tamamen elden geçirdik. Sinyalli, elektrikli hale getirdik. Altyapısını yeniledik. Yetmedi. Onun üzerine 2 bin kilometreden fazla da yeni hat yaptık. İşte hızlı trenle Türkiye'yi birçok Avrupa ülkesinden ve Amerika'dan daha önce, hızlı trenle ülkemizi tanıştırdık

"92 bin kilometre kare mavi vatanımızda dalgalanmaya devam ediyorsa bu Türkiye'nin gücüdür. Lider Recep Tayyip Erdoğan'ın gücüdür"

20 yıl öncesine gidelim. Bursa'nın Ankara'yla bölünmüş yolu yok. Bursa'nın İzmir ile de bölünmüş yolu yok. Bursa'nın Yalova'yla da bağlantısı, bölünmüş yolu yok. Ve Bursa'ya ancak Marmara'dan feribotla geleceksiniz. Oradan Yalova'ya tek yolda stresle çile çekerek erişeceksiniz. Bugün Bursa hem batıya hem kuzeye hem güneye bölünmüş yollarla bağlandığı gibi aynı zamanda İzmir'e ve İstanbul'a da otoyolla bağlandı. Otoyol Bursa'yı adeta İstanbul'a ve İzmir'e, Balıkesir'e, Manisa'ya, Eskişehir'e komşu kapısı haline getirdi.

İşte bunun için bu ve böyle buna benzer raylı sistemleri yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim işimiz hizmet, gücümüz millettir. Başka boş işlerle uğraşmayız. Laf ebeliği bize yakışmaz. Vatandaşımız nerede ne ihtiyacı varsa yurdun hangi köşesinde olursa olsun orada evelallah biz varız. Bugün ay yıldızlı bayrağımız 780 bin kilometre kare vatan toprağında, 492 bin kilometre kare mavi vatanımızda dalgalanmaya devam ediyorsa bu Türkiye'nin gücüdür. Lider Recep Tayyip Erdoğan'ın gücüdür.

"Yüzyılın seçimini yapacağız"

Cumhur İttifakı olarak bundan böyle de emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. 2023’e gidiyoruz. 2023 çok önemlidir. İki bakımdan önemli. Bir Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü. İkincisi, 2023’te bir seçim yapacağız. Yüzyılın, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının seçimini yapacağız. Güven ve istikrarla yola devam demeye Bursa hazır mı? O halde 2023’te yeni bir zafere, yeni bir başarıya, Recep Tayyip Erdoğan'ı tekrar seçmeye var mısınız? Durmak yok.

Tabii muhalefet her seçim öncesi meydanlara iniyor. Söylüyor da söylüyor, vaatlerde bulunuyor, ithamlarda bulunuyor. Olsun. Buna biz alıştık. Bu sefer de diyorlar ki ‘Recep Tayyip Erdoğan'ı indireceğiz’. Peki. Soruyor vatandaş, ‘İndireceksiniz ne olacak?’, ‘Onu bize söylemediler’ diyor. ‘Bizim görevimiz oraya kadar. Ondan sonrası için bir şey bize denmedi’. Peki bu millet bunu görüyor mu? Buna izin verir mi? Verir mi?

"2023’e çok daha güzel imkanlarla, güzel şartlarla ülkemizi taşıyacağız"

Dünya da Türkiye de zor günlerden geçiyor. Bu zorlukları birlikte yaşadık. Pandemiyi yaşadık. Ve bundan sonra her şey bitti derken kuzeyimizde bir savaşla karşı karşıya kaldık. Bu şartlar altında enflasyonla, hayat pahalılığıyla mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor.

Bunun makul bir süre içerisinde kontrol altına alınması için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak bu süre geçinceye kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kabinesiyle gereken tedbirleri tek tek alıyoruz. Sabit gelirli vatandaşlarımızın, küçük, orta esnaflarımızın bu badireden en az zararla çıkabilmesi için birçok tedbirler hayata geçiriyoruz.

Dün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı asgari ücretteki ara dönem artışı bunlardan bir tanesi. Ayrıca 3 bin 600 diye tabir ettiğimiz düzenlemeyle birçok kesim, emekli, çalışan vatandaşlarımız belirli haklara kavuştu. Gelir getirici, vatandaşımızı enflasyon karşısında mücadele edecek, gücünü arttırıcı tedbirlerimiz bundan sonra da devam edecek.

Bunun bilinmesini istiyoruz. Ve İnşallah2023’e çok daha güzel imkanlarla, güzel şartlarla ülkemizi taşıyacağız. Dünyanın içinde bulunduğu bu sarmaldan, bu fırtınadan en az etkilenen ülke olarak bu sıkıntıların da, üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum"