Dünya

Biden, üs saldırısı sonrası İran'a işaret etti: Sorumlulara uygun gördüğümüz zaman, uygun gördüğümüz yerde karşılık vereceğiz

Kule 22'ye düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri öldürüldü

29 Ocak 2024 07:36

T24 Dış Haberler

Orta Doğu'da gerilim, dün Ürdün-Suriye sınırı yakınlarında yaşanan saldırıyla daha da tırmanırken, ABD ve İran arasında direkt bir çatışma yaşanabileceğine dair de endişeler arttı. ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün'deki askeri üsse dron saldırısında 3 ABD askerinin öldürülmesi ve 25 kişinin yaralanmasının ardından "karşılık vereceklerini" söyledi.

Biden, saldırıdan sonra yaptığı açıklamada intikam sözü verdi ve Tahran'a işaret etti. 

Pazar günü ABD'nin Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde bulunan stratejik konuşlanması Kule 22'ye yapılan saldırıyı İran destekli Irak İslami Direniş Hareketi üstlendi. ABD ise saldırının direkt Tahran tarafından planlandığını düşündüklerinin sinyallerini verdi. 

Biden, pazar günü yaptığı açıklamada, "Bu saldırıyla ilgili bilgi toplamaya devam etsek de Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli milis gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz" dedi.

Saldırının cevapsız bırakılmayacağını vurgulayan Biden, "Terörle mücadeleye bağlılığımız sürecek. Şüpheniz olmasın: Sorumluların tümüne seçtiğimiz zamanda ve seçtiğimiz şekilde karşılık vereceğiz" dedi.

Biden daha sonra Güney Carolina'da düzenlediği kampanya mitinginde öldürülen üç ABD askeri için saygı duruşu istedi ve daha sonra "Karşılık vereceğiz" dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de daha sonra Biden'ın sözlerine benzer şekilde, "ABD güçlerine yönelik saldırılardan İran destekli milisler sorumlu ve biz de kendi seçtiğimiz zaman ve yerde karşılık vereceğiz" ifadesini kullandı.

IRNA'ya pazartesi sabahının ilk saatlerinde açıklamalarda bulunan İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu, Tahran'ın üsse yapılan saldırıyla hiçbir bağlantısı olmadığını söylediler.