Gündem

Beyoğlu'nda hasar gören tarihi binada yıkım

Zeki GÜNAL/İSTANBUL/(DHA)-BEYOĞLU'nda, bitişiğindeki binadan yarım metre ayrılan ve yıkılmak üzere olan tarihi bir bina, Kültür  Varlıklarını Koruma Kurulu'nun izniyle belediye ekipleri tarafından yıkıldı

06 Ekim 2017 23:15

Zeki GÜNAL/İSTANBUL/(DHA)-BEYOĞLU\'nda, bitişiğindeki binadan yarım metre ayrılan ve yıkılmak üzere olan tarihi bir bina, Kültür  Varlıklarını Koruma Kurulu\'nun izniyle belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkım havadan da görüntülendi. 
Beyoğlu Kalyoncu Kulluğu Mahallesi, Yasemin Sokak üzerindeki 3 katlı tarihi bir binanın, bitişiğindeki binadan yarım metre ayrılarak yan yatmaya başladığını gören mahalle sakinleri durumu muhtara bildirdi. Mahalle muhtarı da belediyeyle irtibata geçti.  Belediyenin de başvurusu üzerine İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, tehlike arz eden binada inceleme yaptı. Kurulun onayının ardından bugün öğle saatlerinde boş  binada kontrollü yıkım başlatıldı.
Yıkım hakkında bilgi veren Mahalle Muhtarı Halit Uçar, Beyoğlu\'nun tarihi bir semt olması nedeniyle benzer durumlarla sık sık karşılaştıklarını ve Beyoğlu Belediyesi\'nin temasları sayesinde tarihi bir binanın faciaya neden olmadan kontrollü şekilde yıkılmaya başlandığını söyledi. Uçar, mahalle sakinlerinin geceleri uyuyamadığını ifade ederken, tehlike arz eden binalar için aynı uygulamanın devam etmesini istediklerini belirtti.
 
YARIM METRE YAN YATAN BİNA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Metruk binadaki kontrollü yıkım drone ile havadan görüntülendi. Görüntülerde yıkım yapan işçilerin çalışmaları ve bitişiğindeki binadan ayrılmış olduğu görülüyor.
(FOTOĞRAF)

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir