Gündem

Merdiven ve fıskiye için 7 milyon lira harcandığı iddia edilmişti; Beykoz Belediyesi'nden açıklama geldi

03 Eylül 2019 08:21

Beykoz Belediyesi’nin, Teknik Mühendislik İnşaat şirketine yaptırmış olduğu Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin giriş merdivenleri, su fıskiyesi ve yine aynı bina içinde bir odanın prekast kaplaması işinin 7 milyon 58 bin 795 TL’ye ihale edildiği ileri sürüldü. Beykoz Belediyesi'nden söz konusu iddiaya yalanlama geldi. Merdiven tadilatı ve süs havuzu yapımının 123.838,94 liraya  yapıldığının belirtildiği açıklamada, "Neredeyse 7 milyona merdiven yapılacağına inanmak en hafif tabiriyle art niyetli bir çarpıtmadır" ifadeleri kullanıldı.

Dost Beykoz’da yer alan haber aynen şöyle:

31 Mart Yerel Seçimleri’nden önce Beykoz Belediyesi’ne ait Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin giriş merdivenleri için tadilat yapıldı. Bu tadilatla birlikte aynı merdivenlerin önüne bir de fıskiye inşa edildi. Geçen zaman içinde yapılan tadilat işinin ortaya çıkan rakamları tartışmalara neden oldu.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin giriş merdivenleri, su fıskiyesi ve yine aynı bina içinde bir odanın prekast kaplaması işi 7 milyon 58 bin 795 TL’ye ihale edildi.

İhale bedelinde 116 bin 275 TL indirime gidilirken, işin karşılığında; Abdullah Varan'ın sahibi olduğu Teknik Mühendislik İnşaat Taahhüt Enerji Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’ne tam tamına 6 milyon 940 bin 519 TL ödendiği ortaya çıktı.

Abdullah Varan, sahibi olduğu Teknik Mühendislik İnşaat Taahhüt Enerji Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi üzerinden Beykoz Belediyesi’nden değişik zamanlarda birçok iş aldığı da belirlenirken, yapılan işler ve bedelleri şöyle sıralandı:

2016 yılı Asfalt serimi bakımı onarım işi 7 milyon 488 bin lira

2016 yılı Beykoz ilçesi muhtelif sokaklara yağmursuyu kanalı yapım onarım işi 532 bin lira

2017 yılı Asfalt Serimi Bakımı ve onarım işi 7 milyon 268 bin lira

2017 yılı Beykoz ilçesi muhtelif sokaklara yağmursuyu kanalı yapım onarım işi 594 bin lira

Paşamandıra Meyve Bahçesi projesi uygulaması 2 milyon 448 bin lira

Çiftehavuzlar yürüyüş yolu yapım işi 1 milyon 147 bin lira

Bordür, Tretuvar ve Yol Kaplaması Yapım, Bakım Onarım İşi 1 milyon 663 bin lira

Kısmi İdare Malı Tretuvar Taş Kaplama Yapım ve Bakım Onarım işi 217 bin lira

Abdullah Varan’ın şahıs firması olarak aldığı işler ise şöyle:

Alibahadır C tipi mesire alanı ihalesi 12 milyon 480 bin lira.

Beykoz Belediyesi’nin Sınırlarında İhtiyacı Olan Hizmet Binalarının Tadilat işi 458 bin lira.

2017 Beykoz Belediyesi Meclis Binası Yapım işi 13 milyon 458 bin lira.

Beykoz Belediyesi'nden iddialara yalanlama

Beykoz Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

2.09.2019 tarihinde yayınlanan “Beykoz’da bina fiyatına merdiven yapmışlar” başlıklı haberde belediyemizi hedef alan, toplumda infial yaratmaya yönelik gerçek dışı ithamlar bulunmaktadır. Söz konusu haberde, hiçbir somut dayanak olmaksızın 6.940.519 TL ödenerek merdiven tadilatı yapıldığı iddia edilmiştir.

2018 yılında 18.575 m²’lik alanda geçmişte farklı zamanlarda yapılmış kamu hizmet binalarının bakım, onarım, tadilat ve güçlendirme çalışmaları ihale edilmiştir. İhale, 111 kalemi inşaat işi olmak üzere tam 333 kalem işten ibarettir ve 2018 yılında başlayan işler 2019 yılında tamamlanmıştır.

5.882.802,84 TL’ye ihale edilen 333 kalem işin arasında asansör yenileme, konferans salonu yapımı, engellilere yönelik bina iyileştirmeleri, derslikler, öğretmenler odası, uzay odası, kafeterya, kamu hizmet binalarının istinat duvarlarının prekast kaplaması gibi çeşitli işler bulunmaktadır. Bu işlerin arasında yer alan merdiven tadilatı ve süs havuzu yapımı ise haberde iddia edilenin aksine 123.838,94 TL’ye yapılmıştır. Bu iki işin hak ediş detayları ekteki tabloda yer almaktadır.

İftira niteliği taşıyan bu haber ile belediyemiz hedef alınmış ve toplumdaki itibarı sarsılmak istenmiştir. Sümerliler tarafından inşa edilen Babil Kulesi’nin gökyüzüne uzanan merdivenlerinin dahi böyle bir maliyetinin olmayacağı herkesin malumuyken, neredeyse 7 milyona merdiven yapılacağına inanmak en hafif tabiriyle art niyetli bir çarpıtmadır. Bu haberi yayınlayan yayın kuruluşlarının, aynı yerde belirgin şekilde bu haberi tekzip etmelerini bekliyor, haberi yapan yayın kuruluşu içinse gereken tüm hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.