Dünya

Beyaz Saray'dan yeni 'çelik tarifesi' açıklaması

Türkiye'den ithal edilen çeliğin gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltildi

11 Ağustos 2018 10:57

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün (10 Ağustos 2018) sosyal medya hesabından duyurduğu Türkiye'den ithal edilen çeliğin üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkarılacağına ilişkin çıkışına ilişkin olarak Beyaz Saray'dan yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, uygulamanın 13 Ağustos'ta başlayacağını duyuruldu.

TIKLAYIN - Trump'tan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin 2 katına çıkarılması talimatı: Türkiye'yle ilişkilerimiz bu aralar iyi değil!

Beyaz Saray tarafından Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos'tan başlayarak Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim" ifadesi kullanıldı.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan ve Bakan Wilbur Ross'un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise, "Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti'nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltti" bilgisine yer verildi.

Trump, cuma sabahı kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarını iki katına çıkartarak bu ürünlere sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 20 gümrük vergisi uygulamak için talimat verdiğini bildirmişti.