Gündem

Berat Albayrak, 3 yılın ardından ilk kez kamera karşısına geçti, çağrı yaptı

29 Aralık 2023 11:46

2020'de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, istifa ettiği günden bu yana ilk kez kamera karşısına geçti. Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, Türkiye Gençlik Vakfı’nın 1 Ocak’ta Galata Köprüsü'nde yapacağı "Filistin’e destek" yürüyüşü için çağrı yaptı.

Türkiye Gençlik Vakfı'nın sosyal medya hesabından paylaşılan videoya, "Yeni yılın ilk mesajı: Mehmetçiklerimizin ve Gazze'deki şehitlerimizin acısını paylaşmak ve bu zulme karşı dik duruşumuzu göstermek için adresimiz Galata Köprüsü" notu düşüldü. 

Berat Albayrak, videoda, "Sevgili gençler, kıymetli aileler bir yanda vatan müdafaası için sınır ötesinde mücadele ederken şehit düşen Mehmetçiklerimizin acısının hüznünü yaşıyoruz. Diğer yanda yaklaşık 3 aydır insanlık tarihinde benzerine az rastlanan bir soykırımı adeta canlı yayın ekranlarında takip ediyoruz" dedi.

Esra Albayrak da "Biz çocukları sistematik biçimde öldüren bir rejime teslim olmayı reddediyoruz. Hiçbir saçma ideoloji bu korkunç soykırımı aklayamaz. Dünyanın tek bir ülkeye teslim olmaması gerektiğini her platformda haykırıyoruz. Tam da bugün yaşanan zulüm karşısında herkesi küresel sistemi sorgulamaya davet ediyoruz. İşlenen savaş suçları sebebiyle Netanyahu ve hükûmetinin yargılanmasını ve vicdanlardaki mahkumiyetin uluslararası ceza mahkemelerinde de karşılığını bulmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8 Kasım 2020’de sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. Albayrak, İstifasını Instagram hesabından duyuran Albayrak, "Aileme daha fazla zaman ayıracağım. At izi it izine karıştı" demişti.