Gündem

Benzin ve motorin güncel fiyatları (1 Mart 2024 akaryakıt fiyatları)

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte güncel benzin ve motorin (akaryakıt) fiyatları merak ediliyor. Akaryakıt fiyatları, kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Güncel benzin ve motorin fiyatları, kamuoyu tarafından araştırılıyor. Peki, güncel benzin ve motorin (akaryakıt) fiyatları ne kadar? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu? İşte, İstanbul, İzmir ve Ankara benzin ve motorin güncel fiyatları (1 Mart 2024 akaryakıt fiyatları)

01 Mart 2024 08:23

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte güncel benzin ve motorin (akaryakıt) fiyatları gündemdeki yerini koruyor. Küresel petrol fiyatları ve Dolar/TL'de yaşanan dalgalanmaların akaryakıt üzerindeki etkileri sürüyor. Akaryakıt fiyatları ise, vatandaşların gündeminden yer alıyor. Araç sahipleri, istasyon duraklarına gitmeden önce akaryakıt fiyatlarını araştırıyor. Peki, güncel benzin ve motorin fiyatları ne kadar? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu? İşte, İstanbul, İzmir ve Ankara 1 Mart 2024 güncel akaryakıt (benzin ve motorin) fiyatları:

Sektör kaynaklarının aktardığına göre motorine gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 35 kuruş indirim geldi.

Motorine iki hafta önce 2 lira 57 kuruş zam gelmişti. Böylelikle motorinin litre fiyatı 44 lira 29 kuruşla rekor seviyeyi görmüştü.

Bir hafta önce de motorine 1 lira 21 kuruş indirim gelmişti.

Güncel motorin fiyatları

İstanbul'da motorin litre fiyatı 40.66 TL'den, Ankara'da 41,42 TL'den, İzmir'de 41.63 TL'den satılıyor.

Güncel benzin fiyatları

İstanbul'da benzinin litresi 40.46 TL'den, Ankara'da 41.16 TL'den İzmir'de ise 41.37 TL'den satılıyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanır?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.