Gündem

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Malherbe Dışişleri'ne çağrıldı

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

11 Mart 2019 15:40

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe, Belçika'da, aralarında PKK'nın Avrupa yöneticilerinin de bulunduğu 36 özel ve tüzel kişinin yargılanmasını önleyen karar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Büyükelçi Malherbe'ye PKK ile bağlantılı kişilerin yargılanmalarının önlenmesi kararından duyulan rahatsızlık iletildi.

Belçika Federal Savcılığı, geçtiğimiz günlerde, aralarında PKK'nın Avrupa yöneticilerinin de bulunduğu 36 özel ve tüzel kişinin terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanamayacağı kararını vermişti.

Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak daha önce şu açıklamayı yapmıştı:

"Belçika İddianame Odası'nın bugün (8 Mart) açıkladığı ve Belçika Federal Savcılığı tarafından PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı yargı sürecinin başlatılmasını önleyen karar kabul edilemez.

Belçika Federal Savcılığı’nın PKK’nın terör örgütü niteliği konusunda sunduğu tüm kanıtlara rağmen alınan bu karar, mevcut haliyle, terör örgütlerine çok tehlikeli bir istismar alanı açmaktadır.

Bu karara karşı Belçika Yüksek Mahkemesi’ne gitme imkanı bulunmaktadır. Türkiye hukuk mücadelesini kararlılıkla takip edecektir.

Müttefikimiz Belçika’nın terörle mücadele sorumluluğu çerçevesinde hareket etmesini ve PKK terör örgütüne karşı gereken adımları atmasını bekliyoruz."