Gündem

"Beka sorunuyla ilgili Meclis araştırması önergesi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi"

"Meğerse bu onların sadece bir seçim malzemesiymiş"

19 Şubat 2019 11:23

Sözcü yazarı Rahmi Turan, AKP ve MHP'nin 31 Mart'taki yerel seçim için yaptığı propagandalarda sık sık dile getirdiği "Türkiye'nin beka sorunu var" konusunu köşesine taşıdı. Turan, Meclis araştırması olarak TBMM'ye sunulan beka sorunu önergesinin AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildiğini kaydetti. Konuyu Meclis'e taşıyan isim olan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, önergeyle ilgili olarak "Beka sorunu var' diyen iktidarla ortağı inandırıcılıklarını kaybettiler. Meğerse bu onların sadece bir seçim malzemesiymiş” dedi. 

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Sözcü yazarı Rahmi Turan, "Hani beka sorunu vardı?"  başlığıyla bir yazı kaleme aldı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sık sık Türkiye'nin beka sorunu olduğunu dile getiriyorlar. Muhalefetteki isimlerse Türkiye'nin beka sorununun olmadığını, Erdoğan ve Bahçeli'nin bu konuyu seçim malzemesi olarak kullandığını iddia ediyorlar.

Turan "beka sorunu"yla ilgili olarak Çıray'ın da görüşlerine başvurduğu yazısında şunları kaydetti:

AKP-MHP cephesinin oluşturduğu Cumhur İttifakı, mitinglerde, toplantılarda 31 Mart Yerel Seçimleri'nin Türkiye'nin beka meselesi olduğunu haykırıp duruyor.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, beka konusunda Meclis Araştırması yapılması için bir önerge vermiş ve “Bu iş lâfla olmaz. En yetkili kurum olan Yüce Meclis, beka konusunu araştırıp milletimize açıklasın” demişti.

“Beka sorunu var” diyenlerin bu önergeyi memnuniyetle kabul etmeleri gerekirdi değil mi? Hayır! Önerge AKP ve MHP'lilerin oyları ile reddedildi!

Hani beka sorunu vardı? Demek ki bu sadece lâfta imiş! AKP ve MHP'li vekillere göre Türkiye'de araştırılacak bir beka meselesi yokmuş!

Aytun Çıray'a “Ne demek oluyor bu?” diye sordum. Şu cevabı verdi:

“Ülkemizin bin bir sorunu var ama ‘Beka meselesi, millet için ölümcül bir sorunun varlığını' ifade eder. Önergemize ret oyu verdiklerine göre ‘Beka sorunu var' diyen iktidarla ortağı inandırıcılıklarını kaybettiler. Meğerse bu onların sadece bir seçim malzemesiymiş!”