Gündem

Baz istasyonuna isyan eden vatandaşlar Çorum Belediye Başkanı’nı istifaya davet etti

Mahalle halkı baz istasyonuna karşı nöbet tutuyor

13 Kasım 2019 11:37

Elvan Yılmaz

Çorum’da Ulukavak Mahallesi Selçuk 2.Cadde’ye bir GSM operatörü tarafından kurulması planlanan  baz istasyonuna mahalle halkının tepkisi devam ediyor. Vatandaşlar Çorum Belediyesi'nin önünde başkan Halil İbrahim Aşgın'ı istifaya davet etti. 

“Başkan istifa" diye sloganlar atan mahalle halkı, yaklaşık 2 haftadır mahalleye baz istasyonu kurulmaması için baz istasyonunun kurulacağı alanda nöbet tutuyor.

Olayın ardından GSM firmaları baz istasyonu kurmaya çalışırken mahalleli ile şirket çalışanları arasında tartışma çıktı.  Emniyet güçlerinin de hazır bulunduğu olayda şirket çalışanları gelen tepkiler üzerine istasyonun kurulmasından vazgeçti. Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, “Söz konusu baz istasyonun kurulacağı taşınmaz 50 metre yakınında iki okul bulunmaktadır. Baz istasyonu gerek çevreye yaydığı radyasyon, gerek kanser hastalığına yol açması gerekse de yakındaki bina ve arsa sahiplerinin fiyat olarak etkilenmektedir. Avrupa’da ve dünyanın bir çok yerinde baz istasyonlarının psikolojik etkisi düşünülerek baz istasyonları değişik şekillerde gizlenmektedir” dedi.

Özdemir baz istasyonu kurulma işleminin durdurulması için konuyu yargıya taşıyacaklarını ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 

Konu ile ilgili geçtiğimiz günler Çorum Belediyesi ‘Belediyelerin baz istasyonuna yetkisi yok’ şeklinde açıklama yapmıştı.