Gündem

Başbakan Yıldırım'dan KHK açıklaması: İhraçlar ağırlıklı olarak TSK ve Emniyet'ten olacak

OHAL'in son KHK'sı yayımlanacak

06 Temmuz 2018 22:19

Parlamenter sistemin son Başbakan Binali Yıldırım, OHAL'in son KHK'sının bu gece yayımlanacağını belirterek "İhraçlar ağırlıklı olarak Emniyet ve TSK'dan" dedi.

Çankaya Köşkü'nde Başbakanlık muhabirleriyle bir araya gelen  Yıldırım, yayımlanacağı daha önce açıklanan OHAL'in son KHK'sına ilişkin "Pek çok kurumdan ihraçlar olacak. İhraçların çoğu Emniyet ve TSK'dan" dedi.

Cnntürk'te yer alan habere göre, Yıldırım, bedelli askerlikle ilgili olarak ise, “O konuyla ilgili verilmiş bir karar yok. Benim düşüncem çok daha radikal, bunun geçici bir düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyorum. O konuda bir çalışma yapılıyor. Çalışmalar yapılacak ve bir rapor ortaya çıkacak. O rapora göre biz de hareket edeceğiz. Zaten bizim profesyonel askerliğe geçiş başladı. Terörle mücadeledeki operasyonlara silah altına alınan askerler götürülmüyor. Buradaki esas olan yığılmanın gelecek yıllara artarak devam etmemesini sağlayacak bir çalışma. Sıradan bir bedelli çıkartmak derdimize derman olmayacak. Askere alınmama işi onların kabahati değil. Bizim buna çözüm üretmek gibi bir sorumluluğumuz var. Meclis açıldığında bu konu ele alınacak. Meclis tatilinden sonraki dönemde ele alınacak konulardan bir tanesi” ifadelerini kullandı.