Gündem

Başbakan Erdoğan'ın miting yoluna TNT tuzağı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün seçim mitingini yapacağı Şırnak yolu üzerindeki Söğütçay Köprüsü altında

24 Mayıs 2011 03:00

T24 - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün seçim mitingini yapacağı Şırnak yolu üzerindeki Söğütçay Köprüsü altında üç ayrı tüpe yerleştirilmiş halde bulunan 36 kilogramlık bomba, patlamadan etkisiz hale getirildi. Uzaktan kumandalı patlayıcıların sinyal kesici jammer cihazlarından etkilenmemesi için kumandasının kablo uzatılarak mesafenin dışına çıkarıldığı belirlendi.Taraf gazetesinde yer alan habere göre, bir ihbarı değerlendiren Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Nusaybin-Cizre karayolunun 34. kilometresindeki Söğütlü Köyü mevkisinde bulunan Söğütçay Köprüsü altında arama yapıldı. ‘Ecel’ ve ‘Hasar’ adlı eğitimli köpeklerin de katıldığı aramada, köprü altında 12 kilogramlık üç tüp içerisine yerleştirilmiş 36 kilogram TNT patlayıcı ele geçirildi.


Jammer için kablo uzatılmış

Yapılan inceleme sonucu köprünün altına yerleştirilen uzaktan kumandalı patlayıcıların sinyal kesici jammer cihazlarından etkilenmemesi için kumandasının kablo uzatılarak mesafenin dışına çıkarıldığı belirlendi. Çevrede alınan güvenlik önlemlerinden sonra Mardin İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı bomba imha uzmanları, patlayıcıları kontrollü bir şekilde imha etti. İmha edilen patlayıcılar 1,5 metre genişlik ve 2,5 metre derinliğinde bir çukur oluşturdu. Patlayıcıların imhası sırasında Nusaybin-Cizre karayolu bir süre trafiğe kapatıldı.


AKP mitingine mi yönelik

Başbakan Erdoğan’ın bugün Şırnak’ta miting yapacak olması, 36 kilogramlık bombanın Kastamonu’daki PKK saldırısı sonrası hükümete ikinci mesaj olarak yorumlandı. Alınan bilgiye göre Başbakan Erdoğan, bugün saat 13.30’da Şırnak’ta yapacağı miting için Batman’a uçakla gelecek, helikopterle Şırnak’a geçecek. AKP seçim konvoyu ise Hasankeyf, Midyat, İdil ve Cizre güzergahını kullanarak Şırnak’a gidecek. Konvoyun geçeceği güzergah bombanın konulduğu yerle aynı olmasa bile bu yolun tercih edilebileceği düşüncesiyle planlandığı sanılıyor. Emniyet kaynakları, sinyal kesici jammer cihazlarından etkilenmemesi için kablo düzeneğinin metrelerce öteye uzatıldığına dikkat çekerek, “PKK bu yöntemi bugüne kadar çok nadir kullandı” dediler.


ETİKETLER

haber