Dünya

Baktığı çocuğun başını kesen kadın: Rusya'nın Suriye'deki saldırılarının intikamını aldım

Özbek dadı, 2011 doğumlu kız çocuğunu öldürüp kesik başını polise götürmüştü

03 Mart 2016 18:56

Moskova'da bakıcılık yaptığı çocuğun başını kesen kadın, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarının intikamını almak istediğini söyledi.

Radikal'in haberine göre, Rusya’nın başkenti Moskova’da pazartesi günü kesik baş taşırken yakalanan 38 yaşındaki Özbek dadı Gyulchekhra Bobokulova, mahkemeye çıkarıldı. 2011 doğumlu Nastya Meshcheryakova adlı kız çocuğunun kesik başını polise gösteren üç çocuk annesi Bobokulova, “Bunu yapmamı Allah emretti” ifadesini kullandı. Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına karşı olduğunu belirten Bobokulova, "Müslümanların intikamını almak" istediğini söyledi.

Sol'un Reuters'tan aktardığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "kan akıttığını" söyleyen kadın, "Kan akıtanlara karşı intikam aldım" dedi. 

Soruşturmacı Olga Lapteva, mahkemede yaptığı açıklamada Bobokulova’nın “olağanüstü ciddi bir suç işlediğini” vurguladı ve üç yıl veya daha fazla hapis cezası alması gerektiğini savundu. Bobokulova’nın suç ortağı olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor.

 

Akli dengesi yerinde mi? 

 

Daily Mail’in haberine göre, Bobokulova’nın küçük çocuğu öldürdüğü apartmanda erkek arkadaşının da bulunduğundan şüpheleniliyor. Polis, ismi açıklanmayan ve Bobokulova’yı radikalleştirdiğinden şüphelenilen söz konusu erkek arkadaşı arıyor.

Moskovsky Komsomolets gazetesi, Özbekistan polisine dayandırarak yaptığı haberinde, psikiyatrik muayenelerden geçen Bobokulova’nın 15 yıldır şizofren olduğunu yazdı. Komsomolskaya Pravda’da ise kadının son zamanlarda dindarlaştığı ve internette çok vakit geçirdiği belirtildi.

 

Çevredekileri tehdit etmiş

 

Bobokulova, polise, çantasından çıkardığı kesik başı göstermiş ve gözaltında alınmıştı. Oktyabrskoye Pole metro istasyonu yakınlarında meydana gelen olayın ardından sosyal medyaya yüklenen videoda; kadının, polis tarafından gözaltına alınmadan önce çevredekilere bağırdığı görülmüştü. Bazı kaynaklar, kadının çevredekileri, üzerindeki bombayı patlatmakla tehdit ettiğini savunmuş, ancak kadının üzerinden patlayıcı çıkmamıştı.

Rus haber sitesi RBC, olayın yaşandığı yer yakınlarında bulunan ve neden çıktığı bilinmeyen bir yangında yanan bir dairede, başı olmayan bir çocuk bedeni bulunduğunu bildirmişti.