Gündem

Barzani, PKK'ya af istedi

Cumhurbaşkanı Gül ile görüşen Neçirvan Barzani, PKK için af istedi. Gül: Bu bizim meselemiz, başkasıyla konuşmam

24 Mart 2009 02:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ziyaretinin ikinci gününde kuzeydeki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Barzani, terör örgütü PKK'ya yönelik bir affın sorunun çözümüne çok yardımcı olacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Gül, "Af konusu bizim meselemiz, başkasıyla konuşmam" dedi.

PKK, Kürt konferansına katılacak mı?

FT: Irak PKK'ya ultimatom verdi


“Saldırıları kabul etmiyoruz”

Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı 1 saat 15 dakikalık görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Barzani, bölgesel yönetimin Irak anayasasına göre hiçbir şekilde topraklarından komşu ülkelere saldırılmasını kabul edemeyeceğini, Irak anayasasındaki bu maddeye bağlı olduklarını söyledi. Barzani, özellikle Irak'ın kuzeyinden ve Irak'tan başka komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmediklerini kaydetti.

“Talabani’yi destekliyoruz”

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin dün yaptığı, "PKK ya silahı bıraksın ya da Irak'ı terk etsin" şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Barzani, "Biz kendi tutumumuzu tekrarlıyoruz, Talabani'nin tutumunu da destekliyoruz. Buna rağmen, Türkiye ile ilişkilerimiz sadece bu konudan ibaret değil. Bizi birleştiren, bir araya getiren başka şeyler de vardır. Bu sorununun sadece güçle çözülebileceğine inanmıyoruz, başka alternatifler olmalı" diye konuştu.

Terör örgütü PKK ile mücadele konusunda atılacak somut adımlarla ilgili bir soruya ise Barzani, "Güvenlik konularından sadece bir tanesidir bu. Daha önce attığımız adımları sürdürüyoruz" cevabını verdi.

“PKK’ya af yardımcı olur”

Barzani, terör örgütü PKK'ya yönelik bir af konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine, "Böyle bir adım atılırsa çok önemli olur. Sorunun çözümü için çok yardımcı olur. Bunu destekliyoruz" dedi.

Şahin: Gündemimizde af yok

Bu arada Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, hükümetin gündeminde PKK af konusunun olmadığını açıkladı. Ama Cumhurbaşkanı’nın yerel seçimler öncesinde Irak’a gitmesi ve ilk kez ‘Kürdistan’ demesi, silahların susmasını isteyenler için umut oldu.

ETİKETLER

haber