Gündem

Barış Atay'dan İçişleri Bakanı Soylu'ya: Bir organize suç örgütü yöneticisine koruma polisinin verilmesi size bağlı hangi birimin talebidir?

09 Mayıs 2021 18:50

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun organize suç örgütü lideri Sedat Peker'le ilgili açıklamasının ardından, "Sedat Peker'e koruma polisi verilmesini neden onayladın? O sırada Peker’le ilgili ne gibi soruşturmalar vardı?" diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, T24'e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sedat Peker konusundaki eleştirilerine yanıt vererek, Peker'in askere iftira attığını belirtti.

TIKLAYIN: İçişleri Bakanlığı'ndan Sedat Peker açıklaması

TİP Milletvekili Barış Atay, Peker'e koruma polisi verilmesini neye dayanarak onayladığını sordu. Avukat Cenk Yiğiter de geçmişte Sedat Peker için selam gönderen askerlere dair videoyu paylaşarak "Peki bu soruşturuldu mu?" diye sordu.

TİP'li Atay, sosyal medya hesabından, Peker'in iddialarını hatırlatarak, "Jandarma Genel Komutanlığı bile açıklama yapmak zorunda kaldı ama bağlı oldukları şu anki İçişleri Bakanı tek kelime etme gereği dahi duymadı" dedi.

TIKLAYIN: Sedat Peker'den üçüncü video: "Derin devletçiler, Pelikancılar bir tripoda bir kameraya yenileceksiniz"

 Barış Atay'ın paylaşımları şöyle:

"Biz de şunu soralım. İftira olduğu sonucuna ulaştığınız soruşturma dosyaları nerede? Bunlarla ilgili ne çalışma yapmıştınız şimdiye kadar? Bir organize suç örgütü yöneticisine koruma polisinin verilmesi size bağlı hangi birimin talebidir? Bakan olarak neye dayanarak bu talebi onayladın? Koruma polislerinin görevi ne zaman bitti? O sırada Sedat Peker’le ilgili ne gibi soruşturmalar vardı? Bu herif 1.5 yıl öncesine kadar miting düzenleyip insanların kanıyla duş alacağını söylüyordu, Suriye’de cihatçılara malzeme desteği sağlıyordu, medyadan ödül alıyordu.

Siz ne yapıyordunuz peki o zaman? Kırmızı bültenle aranacak kadar tehlikeli birinin, o şahsın arkasına sığınmakla suçladığınız muhalefeti tehdit ederken ne gibi bir girişimde bulunduğunuzu ya da bu şahsın Erdoğan ile nasıl fotoğraf çekilebildiğini açıklarsınız sanırım.

MV Şirin Ünal’ın evinde, vekilin kendi silahıyla vurulan ve aynı #YeldanaKaharman gibi intihar etti denilerek kapatılan #NadiraKadirova dosyası ile ilgili şimdiye kadar ki bütün çağrılara rağmen ne yaptınız. Hiçbirine cevap vermiyorsun ama eski de olsa şunu sorayım bir de. Sedat Peker hakkında açılmış soruşturmayı kendisine haber veren İstanbul Emniyeti’nde görevli-SP’nin tabiriyle- “vatansever” polis memurunun kim olduğunu tespit ettiniz mi? Ettiyseniz sonuç ne oldu?"