Ekonomi

Bankalar Birliği Başkanı: Kredi borçlusu kamu kurumu yok, borcun büyük kısmı döviz cinsinden

Aydın, "Bize borçlu olanların tamamı özel sektör dediğimiz büyük, orta boy , küçük boy işletmeler" dedi

18 Eylül 2019 17:33

BDDK, bankalara yönelik güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları sonucunda, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken ve ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerinde kullandırılmış 46 milyar lira büyüklüğünde kredi tespit etmişti. Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın da, 46 milyar liralık kredinin ağırlıklı olarak döviz cinsinden olduğunu belirterek, kredi borçlusu olan kamu kurumu olmadığını açıkladı.

 NTV yayınında önemli açıklamalarda bulunan Aydın, “Bankalar kredileri üç grupta sınıflıyor. Birinci grup, canlı kredi, ikinci grup canlı ufak tefek sorunları var. Üçüncü grup edinimleri yerine getiremeyen. O artık hassas izlenmesi gereken takibe gitme dediğimiz bölüm o. Dün akşam BDDK, ben bankaların porföylerine baktım 46 milyar TL’nin üçüncü gruba gitmesini öneriyorum dedi. Bunlar ağırlıklı inşaat ve enerji sektörüne ait kredilerdir. Derinlemesine bakınca 46 milyarın yüzde 50’si inşaat ve enerji. Kalanı diğer sektörler. İkinci grup ağırlıklı kredilerin üçüncü gruba gitmesi söylenmiş. Konu bundan ibarettir” dedi.

TIKLAYIN - Uzmanlar 46 milyar liralık batık krediyi değerlendirdi: "Bankaların bekleyebileceği en kötü senaryoydu"

"Çoğu döviz cinsinden"

Aydın, ”46 milyar TL’lik kredi ağırlıklı olarak döviz cinsinden. Yabancı para cinsinden olmasının sebebi hem fiyatlama hem de getirilerin yabancı para cinsi olmasından. O zaman öyle yapmış idik. Bundan sonra farklı davranacağız” ifadesini kullandı.

TIKLAYIN - BDDK açıklamasına CHP'den ilk tepki: Gerçeklerin er veya geç ortaya çıkmak gibi bir huyu var

"Kredi borçlusu kamu kurumu yok"

Başkan Aydın, “Kredi borçlusu kamu olan kurum yok. Bize borçlu olanlar tamamı özel sektör dediğimiz büyük, orta boy , küçük boy işletmeler. Doğalgaz enerji üretimi çok ekonomik değil. Doğalgazla enerji üreten firmaların toplam kredi portföyü içinde miktarı azdır. Bunların biraz daha sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçek. Türk bankacılık sisteminin enerji sistemindeki kredi stoku 47 milyar dolar. Bunun 35 milyar dolarında herhangi bir problem yok. 12-13 milyar dolarlık bölümünün yapılandırma gereksinmesi var” şeklinde konuştu.