Seçim 2023

Bakan Kirişci: Bölge barışı için çok önemli bir seçim

15 Nisan 2023 17:27

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 14 Mayıs seçimleri ile ilgili, "Bu seçim sadece ülkemiz için değil, ülkemize bel bağlamış mazlum coğrafyalar için de dünya barışı için de bölge barışı için de çok önemli bir seçim" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Sivas Valiliği’ni ziyaret etti. Burada, Vali Yılmaz Şimşek’i ziyaret eden Bakan Kirişci daha sonra iftar programına katıldı. Açıklamada bulunan Bakan Kirişci, tarım sektörüne yapılan her türlü yardım ve desteğin karşılık bulduğunu öne sürerek, "Bu sektör, bu ülkenin milli güvenlik meselesi olan gıda ve tarımla ilgili konularda ayrışmasını sağladı. Bizim dışımızdaki ülkeler bu konularda sıkıntı yaşarken, biz bugün ülke olarak hem kendi insanımız olan 85 milyonu doyuruyoruz hem de 85 milyon dışında ülkemizi ziyaret eden 50 milyondan fazla misafiri ve turisti ağırlıyoruz. Yine Türk Hava Yolları'mızın 185 milyon yolcusunu doyuran yine bizim sektörümüz. Yetmez diyoruz, bir de ihracat yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bölge barışı için çok önemli bir seçim"

Bakan Kirişci, Sivas Belediyesi ziyaretinin ardından Valilik Ek Bina Konferans Salonu’nda düzenlenen Sivas Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı da çiftçilerle bir araya geldi. Toplantıya il ve ilçe tarım müdürleri, ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı. Burada konuşan Bakan Kirişci, 14 Mayıs'ta önemli bir seçimin gerçekleştirileceğini söyleyerek, "Bu seçim sadece ülkemiz için değil, ülkemize bel bağlamış mazlum coğrafyalar için de dünya barışı için de bölge barışı için de çok önemli bir seçim. Yani bunu laf olsun diye söyleyen birisi değilim. Hiçbir dönemde olmadığı kadar Türkiye, dünya barışı açısından kritik öneme haiz bir ülke haline geldik. Bu durup dururken olmadı. Bu Türkiye'nin ekonomik alanda, siyasal alanda, sosyal alanda, savunma sanayinde eğitimde, sağlıkta, tarımda, ulaşımda aklınıza gelebilecek her alanda katettiği mesafeden kaynaklı olan bir durumdur. 'Ben yiğidim' demek ile yiğit olunmaz. 'Ben buranın ağabeyiyim' demekle ağabeyi olunmaz. Kendi bütçesine göre yaptığı yardımlar noktasında ilk sırada yer alan bir ülke olmamız da bir rastlandı, bir tesadüf değil." diye konuştu. (DHA)