Gündem

Bakan Işıkhan: Taksim Meydanı kitlesel eylemlere ve art niyetli marjinal gruplara açık değil

Vedat Işıkhan (ortada)

01 Mayıs 2024 07:04

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri hakkında konuştu. Bakan Işıkhan, Taksim Meydanı'nın tüm sendika ve konfederasyon yöneticilerine açık olduğunu belirterek, çelenk koyma ve saygı duruşu gibi programlarla anlamının vurgulanacağını, ancak kitlesel eylemlere ve marjinal gruplara açık olmadığını vurguladı. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nın ve valiliklerin bu süreçte marjinal gruplara izin vermeyeceğini, güvenliği sağlayamadıkları durumlarda izin verilmeyeceğini belirtti.

Aynı zamanda, Ankara'nın Sincan ilçesinde fen işleri ve garaj personeli ile bir araya gelen Işıkhan, 13. Çalışma Meclisleri'nin toplandığını, bu meclisin özellikle Çalışma Bakanlığı için önemli bir istişare platformu olduğunu söyledi. Çalışma hayatının yapısal sorunları üzerine düşüncelerin paylaşıldığı bu meclislerde, yeşil ve dijital dönüşüm gibi yeni iş modellerinin nasıl etkilendiği üzerine paneller ve toplantılar yapıldığını açıkladı. Bakan, bu toplantılarda, COVID-19 pandemisi ve Şubat depremleri gibi olayların çalışma hayatına etkilerini de irdelediklerini belirtti.

Bakan Işıkhan, emekçi ve işçilerin önemini vurgulayarak, gelecek yıllarda çalışma hayatının dinamiklerini ve çıkabilecek riskleri iyi analiz ederek politikalar geliştireceklerini ifade etti.