Gündem

Bakan Ersoy, 'Sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın' projesini başlattı

  Enver ALAS - İbrahim MAŞE  / İSTANBUL, (DHA) KÜLTÜR  ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl başlatılan 'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın' projesiyle 750 bin öğrencinin sinemayla buluşturulduğunu, bu sene ise hedeflerinin 1 milyon öğrenciyi sinem

28 Eylül 2018 20:06

 

Enver ALAS - İbrahim MAŞE  / İSTANBUL, (DHA) KÜLTÜR  ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl başlatılan \'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın\' projesiyle 750 bin öğrencinin sinemayla buluşturulduğunu, bu sene ise hedeflerinin 1 milyon öğrenciyi sinemayla buluşturmak olduğunu söyledi. Ersoy, \"Amacımız, sanat ve kültür ile genç yaşta öğrencilerimizi tanıştırmak ve bundan sonra onların devam ettirmelerini sağlamaktır\" dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği işbirliğiyle geçen yıl hayata geçirilen \'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın\' projesinin ikincisi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile yüzlerce öğrencinin katılımıyla düzenlenen törenle bugün başladı. 
Beyoğlu\'ndaki Grand Pera Emek Salonu\'nda gerçekleşen törene Bakan Ersoy, eşi Pervin Ersoy ile çocukları Mehmet Reşat ve Aslan Can katıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan\'ın da eşlik ettiği etkinliğe, çok sayıda öğrenci yer aldı.   
Projeye destek veren ünlü isimler de etkinlikle hazır bulundu. 

HEDEF 1 MİLYON ÖĞRENCİ
Törende konuşan Bakan Ersoy, proje kapsamında geçen yıl 750 bin öğrenciyi sinema ile buluşturduklarını bu sene ise hedeflerinin 1 milyon öğrenciyi sinemayla buluşturmak olduğunu açıkladı. Ersoy, \"Bunu gerçekleştirip ana hedefimiz olan \'Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın\' kampanyamızı hep devam ettirmek istiyoruz. Bu organizasyonu sadece biz düzenlemiyoruz. Başta  Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Türkiye Belediyeler Birliği, Sinema Salon işletmecileri ve bütün organizasyonlarda bize destek veren sanatçı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.\" diye konuştu. 

ÜNLÜ İSİMLERDEN PROJEYE BÜYÜK DESTEK
Necati Şaşmaz, Wilma Elles, Serkan Çağrı gibi isimlerin bulunduğu açılışta, öğrenciler ünlü isimlere yoğun ilgi gösterdi. Basın mensuplarına projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Necati Şaşmaz, \"Umuyorum ki bu proje ile sinemaya giden çocuklar, ileride sinema sektörüne hizmet eder. Kültürümüze sinemayla güzel şeyler verirler. Onlar için bu projenin de önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. İnşallah sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın\" diye konuştu.
Sinema bir ülke için her zaman çok önemli olduğunu kaydeden Wilma Elles ise çocukların küçük yaşta sinema ile tanışmasının birçok faydası olduğunu anlattı. Elles, \"Birçok çocuk bu sinemaya giderek belki oyuncu, yönetmen olmaya karar verecek ve onlar da ülkeye bir şekilde katkı sunacak\" dedi. 
Projenin toplumu sanatla kuşatmak açısından doğru olduğunu aktaran Serkan Çağrı da \"Çocukların hayal etmelerini sağlayan sinemanın katkıları çok fazla.  Dolayısıyla çocukların gelecek açısından çok başarılı işler yapmasına yardımcı olacağını düşünüyorum. Gençlerin kültür ve sanat akışına da daha çabuk kapılacağına inanıyorum\" ifadelerini kullandı. 
Açılış bölümünün ardından Bakan Ersoy öğrencilerle günün anısına toplu fotoğraf çektirdi. Ersoy, daha sonra salondan ayrılırken, öğrenciler de \'Bizim Köyün Şarkısı\' filmini izledi. 

(FOTOĞRAF)

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir