Gündem

Babacan: Altılı Masa beni desteklerse, hem seçilebilirim hem de en iyi şekilde yaparım

"Her türlü seçeneğe açığız"

04 Ocak 2023 15:20

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Altılı Masa'daki genel başkanların cumhurbaşkanı adayı olabileceğini, yine altı siyasi parti kabul ederse masa dışından da bir ismin aday gösterilebileceğini belirtti. Babacan, "Bugün itibarıyla her türlü seçeneğe açığız. Partimiz içerisindeki istişare sürecimizi devam ettiriyoruz. Bu tamamlandıktan sonra da masaya partimizin görüşüyle beraber gidip orada mutabakat için çalışmaya başlayacağız ama tabii ki Altılı Masa beni aday olarak desteklerse hem seçilebilirim hem de en iyi şekilde yaparım ama bu Altılı Masa'nın mutabakatıyla yapılacak olan bir şey” dedi.

Babacan, parti kurucularından Genel Başkan Başdanışmanı Ali İhsan Merdanoğlu'nun vefat eden eşi Nebahat Merdanoğlu’nun Bismil ilçesinin kırsal Merdan Mahallesi’ndeki taziyesine katılmak için Diyarbakır’a geldi. Babacan'a, genel başkan yardımcıları ve partililer eşlik etti.

Ziyaret sonrası, gazetecilerin sorularını cevaplayan Babacan, artık seçimin vaktinin geldiğini ve bundan sonra yapılacak olan seçimi ‘erken seçim’ diye adlandırmanın doğru olmayacağını söyledi. 

Babacan, şunları kaydetti:

"5 yıllık sürenin gelmişiz son 3-4 ayına, biz hazırız ama daha önemlisi Türkiye hazır seçim için. Ülkemiz bir an önce seçimin gelmesini istiyor. Bu sıkıntıların çözülmesi için, sorunlara çözüm üretebilmek için, ülkenin içerisinde bulunduğu derin adalet ve özgürlük ile refah sorununun aşılabilmesi için bir iktidar değişikliği şart, bu da seçimle olacak. Meşru demokratik siyasetle sorunlarımızı çözeceğiz. Umarız ilk seçimde ülkemiz bu sıkıntılardan hızlı bir şekilde kurtulacak bir dönemi yakalar. Arzu ettiğimiz, görmek istediğimiz, özgür ve zengin Türkiye'ye doğru hep beraber yola çıkarız." 

"Her türlü seçeneğe açığız"

Bir gazetecinin Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusu üzerine Babacan, masadaki genel başkanlardan da aday çıkabileceğini söyledi. Babacan, şöyle devam etti:

"Masa dışında uygun isimler gündeme gelirse, yine altı parti kabul ederse masa dışından da olabilir. Bugün itibarıyla her türlü seçeneğe açığız. Partimiz içerisindeki istişare sürecimizi devam ettiriyoruz. Bu tamamlandıktan sonra da masaya partimizin görüşüyle beraber gidip orada mutabakat için çalışmaya başlayacağız ama tabi ki Altılı Masa beni aday olarak desteklerse hem seçilebilirim hem de en iyi şekilde yaparım ama bu Altılı Masa'nın mutabakatıyla yapılacak olan bir şey. Biz halen parti içerisindeki istişarelerimizi tamamlamadık. Başka partilerin başka önerileri de olabilir. Her parti farklı isimlerle gelebilir. Bunları konuşa konuşa çözebiliriz. Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. cumhurbaşkanı olacaktır. Aday henüz belirlenmediği için bu konu halen heyecan konusu. Adayımız belirlensin, altı parti sımsıkı ortak adayının arkasında durduktan sonra Türkiye'de ortam birden değişecektir. Seçime doğru daha bir güven ve huzur içerisinde net bir tabloyla seçime doğru hep beraber yürürüz inşallah." (DHA)