Gündem

Avukat Çalıkuşu davayı kazandı, Kılıçdaroğlu sordu: Beştepe yasal mı?

02 Eylül 2019 20:37

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya Barosu Avukatı Figen Albuga Çalıkuşu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne karşı açtığı davada Danıştay İdari Davalar Kurulu, Beştepe'nin 'suç oluşturarak inşa edildiğini' karara bağlamasını gündeme taşıdı. Kılıçdaroğlu, kişisel Twitter hesabından adli yıl açılışı ile gündemde olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinden yargı bağımsızlığını sorgulayan bir paylaşım yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden ‘yönetilemeyen Türkiye’ başlığı taşıyan paylaşımında yargı bağımsızlığını sorgularken adli yıl açılışından yola çıkarak ‘yasal olmayan bina’, ‘Danıştay’ın yasal bulmadığı resmi bina’ vurgusu yaptı. Avukat Çalışıkuşu’nun açtığı ve 'suç oluşturarak inşa edildi' kararı verilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, adli yıl açılış töreni yapıldığı gün Kılıçdaroğlu tarafından tekrar gündeme getirildi.

Çalıkuşu, Antalya’da başta Kaleiçi gibi tarihi ve kültürel bir mirasın varlığı olmak üzere, ülke genelindeki pek çok kültürel mirası gözeterek ilke kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için açtığı davalar ile biliniyor.