Gündem

Avrupa Parlamentosu üyesi Piri'den Soylu'ya 'kayyım' mesajı: Ciddi sonuçları olur, iki kez düşünün

06 Eylül 2019 16:48

T24 Dış haberler

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun eski Türkiye raportörü ve yeni AB yasama döneminde 'İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı' grubunun başkan yardımcısı olan Kati Piri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bugün yaptığı açıklamalarla ilgili bir paylaşımda bulundu. 

Piri sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Yerel seçimlerden bu yana Türkiye hükümeti belediye başkanları yerine kayyımlar atamaya başladı. Süleyman Soylu şimdi de İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu tehdit ediyor. Onu görevden alırlarsa bunun AB-Türkiye ilişkileri için ciddi sonuçları olur. Hareket etmeden önce iki defa düşünürseniz iyi yaparsınız" yazdı. 

Soylu bugün, "İstanbul'a kayyum atanacak mı, pejmürde kelimesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Pazar sabahı açıklayacağım" yanıtını verdi. Bakan Soylu,  Ankara'da yaptığı konuşmada da "İstanbul seçmeninin kendisine vermiş olduğu reyi bölücüleri meşruiyete taşımak çin kullananlara sormak lazım. Esas itibari ile kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil  Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal, birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne, oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lazım" dedi.