Gündem

Avrupa Parlamentosu'nun yeni Türkiye raportörü belli oldu

İspanyol Nacho Sanchez Amor, görevi Piri'den devralacak

08 Ekim 2019 18:21

Sosyal Demokratlar grubu mensubu parlamenter İspanyol Nacho Sanchez Amor, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni Türkiye raportörü oldu.

AP Komisyonu’nda Amor’un Türkiye raportörlüğü görevine getirilmesi görüşülerek onaylandı. AP’de Sosyal Demokratların üyesi olan Amor, yeni görevini Hollandalı Kati Piri’den devralacak. 

Euronews'un aktardığına göre Amor, 19 Eylül'de Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de görevlerinden ihraç edilen belediye başkanlarına değinmişti. Sanchez Amor, "Türkiye'de vatandaşlar tarafından seçilen belediye başkanları hiç bir yasal süreç izlenmeden görevlerinden ihraç edildiler...Türk ceza sisteminin siyasi eleştirileri susturmak için kullanıldığı açık ve net. Bütün gruplar Türkiye'de olup bitenler konusunda endişeli. Süreç yok, hakim yok, garanti yok. Bu bir partizan dayanışma meselesi değil, Türkiye'de yerel demokrasiyi savunmayı amaçlıyoruz. Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki çalışma mekanizmalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullanmıştı