Gündem

Araklı'daki katı atık tesisi için 'düzmece' ÇED raporu hazırlanmış

Raporda uydu görüntüsündeki tesise yakın evler 'karartılmış'

26 Ağustos 2019 08:29

Trabzon Araklı’da eski bir maden sahası üzerinde yapımına başlanan ve 200'e yakın ağacın kesilmesine yol açan Araklı Taşönü Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi için ‘olumlu’ görüşü verilen ÇED raporunun ‘düzmece’ olduğu ileri sürüldü. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İSTAÇ Genel Müdürü olan Burhan Suat Tüylüoğlu'nun söz konusu şirketin yönetim kurulunda olduğu öğrenildi.
 
Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, MİMKO Mühendislik isimli şirketin hazırladığı ÇED raporunun dosyasındaki uydu görüntülerinde, tesisin 250 metre yakınında bulunan 25’e yakın ev karartıldı. Tesisin yapılabilmesi için 250 metreden yakın yerleşim alanını bulunmaması gerekiyordu. Bu kural, evlerin uydu görüntüsünün silinmesiyle ihlal edildi. Sonrasında da projeye ilişkin ‘ÇED olumlu’ görüşü verildi.

Taşönü Mahallesi’nde bulunan çöp tesisinin arsası, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce tahsis edildi. İhale, ‘yap-işlet-devret’ modeliyle EVRA Grup Şirketlerine verilirken, şirkete, iki yıl inşaat, 23 yıl da işletme süresi sağlandı.

duzmece-ced-raporu-616692-1.

İktidara yakın isimler

Söz konusu şirketin sahiplerinin iktidara yakınlığı ise dikkat çekti. MİMKO isimli şirketin yönetim kurulunda yer alan Burhan Suat Tüylüoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) olduğu dönemde kurulan İSTAÇ’a genel müdür olarak atanmıştı. Araklı Katık Atık Tesisi Projesi’ni 60 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirileceğini duyuran EVRA Grup şirketlerinin sahibi Hasan Toplaoğlu da iktidara yakın bir isim. Kleopatra Koyu’nu kiralayan ortak girişim grubunun hissedarı olmasıyla gündeme gelen Topaloğlu, Pendik Belediyesi’nde AKP’den meclis üyesi olmuştu.