Gündem

Antalya'ya gelen turiste taksilerde 'sabit fiyat' oyunu

"Çoğu kez taksimetre dışı yolculuğu turist teklif ediyor"

04 Ağustos 2017 14:06

Antalya Havalimanı ve 5 yıldızlı turizm tesislerine yakın duraklarda faaliyet gösteren taksicilerin taksimetreyi devre dışı bırakıp turistlere ‘sabit fiyat’ uygulaması meslek odaları ve tüketici derneklerini harekete geçirdi. 

"Mağdur olan bize gelsin"

Hürriyet'ten Salim Uğur'un haberine göre, taksimetre kullanmadan yolcu taşımanın usule aykırı olduğunu vurgulayan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, “Bizim de bazı tespitlerimiz var. Zaman zaman kural ihlalleri yaşanabiliyor. Mağdur edildiğini düşünen yolcularımız odamıza gerekli başvuruları yapabilir” dedi.

"Pazarlığı turist yapıyor"

Taksici esnafının bazı konularda haklı olduğunu savunan Alkan, “Çoğu kez taksimetre dışı yolculuğu turist teklif ediyor. Çünkü kendilerinden fazla para alınmasından korkuyorlar. Durum böyle olunca seyahat öncesi pazarlık yapılıyor. O zaman da taksimetre devre dışı kalıyor. Yani ortada mutabakat var” diye konuştu.  

"Mağduriyet çok büyük"

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi ise uygulamanın hak ihlallerine yol açtığını belirterek, mağdur olan  turistlerin konsolosluklar yardımıyla tüketici hakem heyetlerine başvurabileceğini açıkladı. Hürriyet’e konuşan Birlik Başkanı Neşet Gündüz, “Sadece yabancılar değil, yerli turistler de mağdur ediliyor” dedi.

"Belge vermek zorundalar"

Başkan Alkan’ın, “Pazarlığı turist yapıyor” sözlerine tepki göstererek şöyle dedi: “Böyle bir mantık olamaz. Madem öyle taksici esnafı önce imajını düzeltecek, turiste güven verecek. Üstelik her taşımada yolcuya belge vermek zorundalar. Bu yapılmıyorsa zaten ortada bir suç var. Belge olmazsa turist hakkını nasıl arayacak?” 

Sabit fiyat tarifesi nasıl işliyor?

Kundu-Lara veya Konyaaltı bölgesindeki otellerde konaklayan turistler genellikle otele en yakın taksi durağından hizmet alıyor. Eğer turistin gideceği mesafe yakınsa taksici sabit fiyat tarifesini devreye sokuyor ve turistten 5-10 Euro talep ediyor. Yolculuk esnasında taksimetre açılmıyor. Daha fazla ücret ödemekten çekinen turist ise sabit fiyatı kabul ediyor. Taksi hizmeti alan turiste fiş ya da fatura verilmiyor.

Turist bilgilendiriyor

Taksi ulaşımında mağduriyet yaşayan turistlerle ilgili kamu kurumlarına gerekli bildirimlerin yapıldığını kaydeden Antalya Rehberler Odası (ARO), turistlerin de Türkiye’deki ulaşım yöntemleri hakkında bilgilendirildiğini vurguladı.