Gündem

Ankara Emniyeti, "Unutturmayacağız" diyerek paylaştığı 15 Temmuz darbe girişimi görüntülerini önce kaldırdı, ardından tekrar paylaştı!

09 Kasım 2023 22:00

Güncelleme: 10 Kasım 2023 01:01

Ankara Emniyet Müdürlüğü, X hesabı üzerinden 'O hain geceyi unutmadık, unutturmayacağız' başlığı ile 15 Temmuz gecesine ait görüntüler paylaştı. Sözkonusu görüntüler, emniyet basını tarafından da "15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı! Ankara Emniyet Müdürlüğü Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü tarafından 'O Hain Geceyi Unutmadık, Unutturmayacağız' başlığıyla, Emniyet Müdürlüğü önünde hain darbe girişimine ait görüntüler ilk kez yayınlandı" bilgisiyle servis edilmişti. 

Görüntüler, Ankara Emniyeti'nin X hesabından da paylaşıldıktan sonra hem basında hem de sosyal medyada gündem oldu. Emniyetin paylaşımının "zamanlamasının manidar" olduğuna dair yorumlar yapıldı.

Ancak Ankara Emniyeti'nin bir süre sonra paylaşımını kaldırdığı görüldü. Paylaşımın kaldırılmasına dair de "mesaj veriliyordu" iddiaları ortaya atıldı.

Uludağ: 'AYM'ye mesaj veriliyor' eleştirilerinden sonra silindi

Gazeteci Alican Uludağ, "emniyetin Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) mesaj verdiğine" dair iddialardan bahsederek, "Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, 15 Temmuz ile ilgili paylaştığı tweet, AYM'ye mesaj veriliyor eleştirisi sonrasında silindi" dedi.

Gece yarısına doğru yeniden paylaşıldı

Ankara Emniyet Müdürlüğü, kaldırdığı görüntüyü, aynı başlıkla saat 11.47'de yeniden paylaştı.

Bu kez sosyal medyada, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Meclis'te Yargıtay kararına karşı başlatılan adalet nöbeti ardından yaptığı açıklamanın peşi sıra yeniden paylaşıldığı konuşuldu.

Özgür Özel ne dedi?

Genel Kurul çıkışında gazetecilere açıklama yapan CHP lideri Özel, "15 Temmuz'da topla tüfekle yapılan darbe girişimi, bugün Yargıtay tarafından kalemle, imzayla yapılıyor" diyerek şunları söyledi:

"Eylememize Demokrat Parti, HEDEP ve TİP destek veriyor. Diğer partiler de durum değerlendirmesi yapıyor. Nöbetçi vekillerimiz aralıksız nöbet tutarak eylemi sürdürecekler. Amacımız, darbe girişimine dikkat çekmektir. Biz, darbe girişimine karşı ses yükselten herkesin yanında olacağız. Tüm vatandaşlarımızı direnmeye davet ediyorum. Darbeleri halk bastırır. Milletimizin bu darbeyi bastıracağına inanıyorum. Yargıtay, hepimizin toplum sözleşmesi olan Anayasa'ya kafa tutmaktadır. MHP içindeki bir grup bu işin içindedir. Siz, hepimizi bir arada tutan Anayasaya kafa tutarsanız bu ülkede kamu düzenini nasıl sağlarsınız? Kendisiyle telefonda konuştuğumda Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş da bu durumdan hoşnut değildi. Gün boyu ne oldu da Meclis Danışma Kurulunu toplayamadı? Galiba, yürütmenin yasamaya tahakkümü oldu. 15 Temmuz'da topla tüfekle yapılan darbe girişimi bugün Yargıtay tarafından kalemle, imzayla yapılıyor."

TIKLAYIN - Ankara Emniyeti paylaştı; 15 Temmuz gecesinden yeni görüntüler ortaya çıktı

Videodaki görüntüler

"O hain geceyi unutmadık, unutturmayacağız" mesajı ile yayınlanan görüntülerde, Ankara Emniyet Müdürlüğüne saldırı yapılan anlar yer aldı. 15 Temmuz gecesine ait güvenlik kamera görüntülerinde, bina girişi TOMA’lar ile kapatılıyor. Daha sonra kapalı haldeki yol, saat 00.21'de TOMA'ların darbe girişiminde bulunan askerlerin kullandığı tanklar tarafından itilerek açılmaya çalışılıyor. Tank ile 2 TOMA'nın karşı karşıya kaldığı anlarda yoğun silah sesleriyle birlikte çatışma başlıyor. Vatandaşların ve polislerin, darbecilerin karşılarında durmaları da kayıtlarda yer alıyor.