Gündem

Ankara'da 25 kaçak göçmen yakalandı; insan kaçakçısı ambulans şoförü çıktı

23 Eylül 2021 10:50

İran sınırı üzerinden kaçak yollarla önce Diyarbakır'a ardından da Ankara’ya geldikleri tespit edilen 25 kaçak göçmen ile insan kaçakçılığı yapan 5 kişi yakalandı. Yakalanan insan kaçakçılarından birisinin ambulans şoförü olduğu öğrenildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, yurda yasa dışı yöntemlerle İran üzerinden giriş yapan yabancı uyruklu şahısların önce Diyarbakır'a, oradan da Ankara'ya getirileceğini tespit etti.

Harekete geçen ekipler, Ankara-Niğde otoyolunda şüpheli bir minibüs ile otomobili durdurdu. Minibüste ülkeye kaçak yollarla girdiği belirlenen 25 düzensiz göçmen yakalandı. Durdurulan diğer araçta ise insan kaçakçısı olduğu anlaşılan Y.K., A.Y., T.R.E., M.A.K. ve N.G.Ç. yakalanarak gözaltına alındı.

Yabancı uyruklu şahısların sınır dışı edilmesi için Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldüğü ve gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi. Gözaltına alınan 5 kaçakçı ise emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Göçmenlerin kanun dışı yollarla ülkeye girişini sağlayan Y.K.'nin ise ambulans şoförü olduğu ve işinden arta kalan zamanlarda göçmen kaçakçılığını organize ettiği öğrenildi.