Gündem

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin pandemi sürecinde topladığı bağışların akıbeti ne olacak?

30 Temmuz 2020 10:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni tip Koronavirüs salgını sürecinde toplanan bağışların akıbeti çıkmaza girdi. Ankara Valiliği ve Çankaya Kaymakamlığı'nda kamuya aktarılması yönünde karar alınan bağış için mahkemeye başvuran ABB, bu paraların Yardım Toplama Kanunu'na göre değil Büyükşehir Belediye Kanunu'na göre yapıldığını vurguluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın Koronavirüs'le mücadele kasamında başlattığı bağış kampanyası, 31 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’nca durduruldu. Ankara Valiliği, 3.5 milyon liralık bağışın toplandığı hesaplara bloke koydurdu. Ardından, toplanan paranın kamuya geçirilmesi gerektiğine ilişkin bir rapor hazırlayarak Çankaya Kaymakamlığı'na gönderen Valilik, paranın kamuya geçirilmesine ilişkin işlemlerin tamamlanmasını istedi. Kaymakamlık da ABB'den bağış paralarının kamuya aktarılmasını talep etti.

ABB bağış toplanmasının yasal olduğunu kaydederek, konunun yargıya taşındığını hatırlattı, mahkeme kararına göre işlem yapılacağını belirtti ve talebi yerine getirmedi. Bunun üzerine Kaymakamlık toplanan bağışların kamuya geçirilmesine karar verdi ve kararın yerine getirilmesi için ABB'ye yazı yazdı. ABB, Kaymakamlığın kamulaştırma kararını da yargıya taşıdı.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, ABB'nin topladığı bağış paralarının nasıl kullanılacağıyla ilgili konu, açılan davalar ve alınan idari kararlarla daha da çıkmaza girdi. ABB yetkilileri bağış toplama işinin Yardım Toplama Kanunu'na göre değil Büyükşehir Belediye Kanunu'na göre yapıldığını, herhangi bir mahkeme kararı olmadan bağış hesaplarının idari bir kararla bloke edilmesinin Bankacılık Kanunu'na aykırı olduğunu vurguluyor.