Gündem

Ankara-Atina hattında yumuşama devam ediyor: Fidan, Yunan mevkidaşıyla görüştü; Miçotakis'in Türkiye ziyareti ele alındı

03 Nisan 2024 19:20

Atina-Ankara hattında yumuşama devam ederken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan; NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere bulunduğu Brüksel'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis ile görüştü.

Görüşmede Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye ziyaretinin hazırlıkları ve ikili ilişkiler ele alındı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için bulunduğu Brüksel'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden edinilen bilgiye göre görüşmede, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye ziyaretinin hazırlıkları ile ikili ve bölgesel konular değerlendirildi.  

Görüşmeden önce ikini bakanın el sıkışıp birbirine sarıldığı görüldü. 

TIKLAYIN | Türkiye-Yunanistan yumuşamasında sırada ne var; riskler, olasılıklar ve endişeler

Miçotakis, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi için mayıs ayında başkent Ankara'ya gelmeyi planladığını açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Aralık'ta altı yıl aradan sonra Atina'ya gitmiş ve Miçotakis ile görüşmüştü. İki ülke arasında 6 Şubat depremlerinden sonra Yunanistan'ın yaptığı yardım ve Yunanistan'daki 28 Şubat tren kazasından sonra Türkiye'nin gösterdiği dayanışma ile hız kazanan yumuşama, Erdoğan'ın ziyaretinde imzalanan Atina Bildirgesi'yle taçlandırılmıştı. Bu bildirge, sorunların çözümü için iki ülke arasında kurumlararası temasların artırılmasını öngörüyordu.

TIKLAYIN | Beş anketin sonucu: Siyasetçilere güven azalırken Türk ve Yunan halkları diyalogdan yana; iki ülkede de en güvenilen kurum ordu

Yumuşama sürecine rağmen Türkiye ve Yunanistan arasında Ege ve Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlıklar, Kıbrıs sorunu gibi birçok ihtilaflı başlık bulunuyor.