Dünya

Amazonlar yanmaya devam ediyor | Polis "kapsamlı" bir soruşturma başlattı, Bolsonaro bağış kampanyasına tepki gösterdi

26 Ağustos 2019 16:45

T24 Dış haberler

Amazon Ormanları'nda haftalardır süren yangın "dünyanın akciğerlerini" hektar hektar yakmaya devam ediyor.

Brezilya'da ordu, dünyanın birçok yerinden gelen tepkilerin ardından yangınlara müdahale etmek için harekete geçti. Pazar günü itibariyle Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ordunun yedi farklı eyalette savaş uçaklarına yanan ormanlara su dökmesi için yetki verdi. Bolsonaro, yangınların söndürülmesi için 44 bin asker gönderdiğini açıkladı. 

Fransa'da gerçekleştirilen G7 zirvesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Amazonlar'la ilgili açıklamalarda bulundu. Macron, basın toplantısında G7 ülkelerinin Amazon ormanlarında yangından etkilenen ülkeler için en az 20 milyon dolar yardım yapılacağını duyurdu. Kampanyanın adının "Amazon için harekete geç" olduğu belirtildi.

Bolsonaro Amazonların kurtarılması için bir "uluslararası ittifak" kurulması fikrine sert tepki gösterdi. Brezilya lideri Amazon Ormanları'nın sahipsiz olmadığını söyledi ve "Buraya bir koloniymiş gibi davranmayın" dedi. 

Ünlü aktör Leonardo DiCaprio'da Amazonlar'da olanları bir trajedi olarak nitelendirdi ve "harekete geçme çağrısında" bulundu. 

Brezilya polisi, bölgede çıkan yangınlarla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattığını açıkladı.