Gündem

Altılı Masa krizinin ardından ilk "cumhurbaşkanlığı seçimi" anketi: Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a fark attı

07 Mart 2023 19:05

ORC Araştırma'nın Altılı Masa'daki krizin ardından gerçekleştirdiği cumhurbaşkanlığı seçimi anketine göre, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 56,8 oy oranına ulaştı. Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranı ise yüzde 43,2'de kaldı.

Millet İttifakı'nın 3 Mart'taki toplantısında yaşanan, "ortak aday" krizinin aşılması ve Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcılığı formülüyle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa'ya dönmesi sonrası ilk anketler yapılmaya başlandı. 

ORC Araştırma, Altılı Masa'daki krizin hemen ardından 4-6 Mart arasında 28 ilde bin 850 katılımcı ile CATI yöntemiyle araştırma yaptı.

Ankette katılımcılara, "14 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun yarışması durumunda oyunuzu bu iki adaydan hangisine verirsiniz" sorusu yöneltildi.

Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu yüzde 56,8 oy oranına ulaşırken, Cumhur İttifakı adayı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranı ise yüzde 43,2'de kaldı.


Altılı Masa, 2 Mart Perşembe günü yapılan toplantıda çıkan anlaşmazlığın ve 3 Mart Cuma günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ağır suçlamalarla ittifaktan çekilmesinin ardından gece-gündüz süren temaslarla Saadet Partisi'nde tekrar toplandı. Akşener'in, cuma günü Kılıçdaroğlu yerine Cumhurbaşkanı adayı olmaya davet ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları" olacağı formülü üzerine döndüğü Altılı Masa, 16.00'da Saadet Partisi Genel Merkezi'nde Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde toplandı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, tam bir yıl önce Altılı Masa olarak kurulan Millet İttifakı'nın 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimlerdeki ortak Cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu açıklandı." />