Dünya

Almanya'da havaalanlarında gönüllü ve ücretsiz Koronavirüs testi yapılacak

24 Temmuz 2020 19:56

Almanya'da seyahatten dönen vatandaşlar havaalanlarında gönüllü ve ücretsiz olarak yeni tip Koronavirüs (Covid-19) testi yaptırabilecek.

Almanya'da Eyalet Sağlık Bakanları'nın yaptığı toplantı sonrasında havaalanlarında ücretsiz ve gönüllü olarak Koronavirüs testi yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Eyalet Sağlık Bakanları Konferansına başkanlık yapan Dilek Kalaycı, yaptığı açıklamada Almanya'nın vaka sayılarını nispeten düşük tutmayı başardığını, ancak seyahatler nedeni ile vaka sayılarının artabileceğine dikkat çekti.

Bu nedenle havaalanlarında test merkezlerinin kurulacağını aktaran Kalaycı, "Yüksek riskli bölgelerden dönenleri polis test olabileceği konusunda bilgilendirecek. Test olanlar ve negatif sonucu alanlar 14 gün ev karantinasına girmesine gerek kalmayacak. Test olmak istemeyenler ise 14 gün ev karantinasında kalması gerekiyor" dedi.

Kalaycı, ayrıca sağlık bakanlarının karayolu ile dönen vatandaşlara da sınır kapılarında rastgele kontroller yapılması konusunda anlaştığını duyurdu. (İHA)