Dünya

Almanya Başbakanı Merkel: Şu anki koşullar altında Suudi Arabistan'a silah satışı yapılamaz

Almanya bu yılın ocak-eylül döneminde Suudi Arabistan'a yaklaşık 417 milyon Euro'luk silah sattışı gerçekleştirmişti

21 Ekim 2018 23:48

 Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Şu anki koşullar altında Suudi Arabistan'a silah satışı yapılamaz" açıklamasını yaptı.

Tıklayın I Almanya'dan Suudi Arabistan'a 417 milyon Euro'luk silah satışı​


Almanya bu yılın ocak-eylül döneminde Suudi Arabistan'a yaklaşık 417 milyon Euro'luk silah sattışı gerçekleştirmişti.


Merkel, Hessen eyalet seçimleri için görüştüğü eyalet başbakanı Volker Bouffier ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini en sert şekilde kınadıklarını belirtti.

Olayın acilen aydınlatılması gerektiğine vurgu yapan Merkel, henüz hiçbirşeyin masaya getirilmediğini ve sorumluların hesap vermediğini söyledi. 

Merkel, "Zaten sınırlı olan silah satışları şu an bulunduğumuz koşullarda yapılamaz." ifadesini kullanarak, olaya uluslararası düzeyde bir reaksiyon gösterilmesine ilişkin görüşmelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas da dün, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, "Ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan'a silah ihraç etme konusunda pozitif karar vermenin zemini bulunmuyor." ifadesini kullanmıştı.

Suudi Arabistan, Almanya'nın yıl başından bu yana Cezayir'in ardından en çok silah sattığı ikinci ülke oldu.

Almanya, yılın 9 ayında Cezayir'e yaklaşık 741,5 milyon euro, Suudi Arabistan'a da yaklaşık 417 milyon euro değerinde silah sattı.

2016'da Suudi Arabistan'a 530 milyon euro değerinde silah ihracatına izin veren Almanya, 2017'de bu rakamı 249 milyon euro'ya çekmişti.