Ekonomi

Ali Babacan: Merkez Bankası'ndaki yedek akçeler Hazine'ye devredildi, 2019'un yedek akçesi ocak ayında harcandı

09 Mayıs 2020 08:55

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası'ndaki yedek akçelerin Hazine'ye devredildiğini ve bu yedek akçenin harcandığını dile getirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bidebunuizle programında, Yavuz Oğhan ve Akif Beki'nin sorularını yanıtladı.

Ali Babacan, ekonomik olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’nin mali bünyesinin kriz öncesinde de zayıf olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Türkiye'nin zaten mali bünyesi, finansal bünyesi bu kriz salgınından önce oldukça zayıflamıştı. Merkez Bankası’nın rezervleri önemli ölçüde erimişti.

"Merkez Bankası'nın sadece rezervleri erimedi, kredibilitesini kaybetti"

136 milyarı gören rezervler, 85 milyona indi şu anda brüt, nette 25, hatta swap anlaşmalarında ve Hazine'nin Merkez Bankası'nda tuttuğu mevduatları düşünürseniz rezervler eksi. Merkez Bankası sadece rezervleri eritmedi, aynı zamanda kredibilitesini kaybetmiş bir Merkez Bankası idi.

Hükümetin aşırı müdahalesi ve neredeyse Merkez Bankası'nın bağımsızlığının tamamen ortadan kalkması Türkiye'nin kurumsal yapılarının erozyona uğraması, diğer bağımsız kurularının da artık kurum olarak güvenirliğini ve itibarını yitirmiş olması bizim en büyük sorunlarımız zaten.

"Yedek akçe Hazine'ye devredildi, ocak ayında harcandı"

Bu kriz öncesinde de böyleydi. Bunun yanında bütçe açığı artmıştı, mali alan daralmıştı. Merkez Bankası'ndaki yedek akçeler bile Hazine'ye devredildi ve harcandı. 2019'un karı ve yedek akçesi ocak ayında alındı ve harcandı.

"Genç işsizlik, kriz öncesi yüzde 27'yi gördü"

Bir diğer önemli konuda Türkiye'deki serbest piyasa mekanizmaları, Kambiyo Rejimi, sermaye hareketleri ile ilgili de ciddi bir müdahalenin olduğu dönemi yaşıyordu Türkiye. Zaten devlet müdahalesinin çok aşırı olduğu, dolayısıyla aşırı müdahale sebebiyle de öngörülemezliğin arttığı bir dönemi yaşıyordu Türkiye.

Böylesine ekonomik olarak son derece sıkıntılı olduğumuz bir dönemde, işsizliğin arttığı, genç işsizliğin bu kriz öncesi yüzde 27'yi gördü. Rekordur yani. Türkiye maalesef zayıf bir dönemde yakalandı.

Bir de kriz başladıktan sonra yapılanlar, kriz yönetimi. Özellikle ekonomi bakımından söylüyorum. Son derece büyük hatalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor."

"Herhangi bir tarikata üye misiniz?"

Babacan, "Herhangi bir tarikata üye misiniz?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hiçbir zaman olmadım. Benim annem, babam da hiçbir zaman olmadı. Ailemde hiç kimse olmadı, yakın çevremi söylüyorum.

Çünkü biz açıkçası aile olarak akla çok önem veriyoruz. Ben aklımı asla hiç kimseye teslim etmedim bugüne kadar. Her zaman kendi hür irademle hareket ettim. Benden büyük tek bir irade var, o da ilahi irade. Onun haricinde ben kendi irademle hareket ettim."