Gündem

Ali Babacan: Meral Hanım'ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi

"Ekrem Bey ve Mansur Bey'i de takıma kattık güçlü bir şekilde devam ediyoruz, artık onlar da takım oyuncusu"

07 Mart 2023 11:45

Saadet Partisi Genel Merkezi'nde dün gerçekleşen Millet İttifakı toplantısının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı duyuruldu. İttifak ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Cumartesi günü beş genel başkan oturduğumuzda beş imzalı bir metin açıklamadık. Bu da bir siyasi duruş. Cuma günü İyi Parti açıklama yapmış, cumartesi beş lider bir araya gelmişiz ama imzalı bir açıklama yapmadık. Beş imzalı bir şey olmasını istemedik. Pazartesi günü, toplantı saatine kadar bekledik. Meral Hanım’ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi" dedi.

Babacan, bugün Fox TV'de konuk olduğu "İlker Karagöz ile Çalar Saat" programında gündeme yönelik konuştu. Babacan, şu ifadeleri kullandı: 

"Biz şampiyon olacak takımız"

"Takımı güçlendirdik, çok güçlü bir kadro oldu. Biz şampiyon olacak takımız. Ligdeki diğer takımda bir tane oyuncu var. Son 5 yıllık performansı var, berbat bir performans."

"Herkesin içine sinen bir karar oldu"

İyi Parti'nin masaya dönmesi için yürütülen görüşmeleri de anlatan Babacan, "Pazar günü öğleden sonra bu hareketlilik bize intikal etti. Arkasından gece yoğun bir telefon trafiği yaşadık, gece 02.30'a kadar. Ertesi gün toplantıya kadar da devam etti. Sonuçta uzlaşıyla bitirdik. Bu çok kıymetli bir şey. Sanırım herkesin içine sinen ve iyi bir çözüm oldu bu. Vatandaşlarımızın gönlünden geçen, 'O mu olsun bu mu olsun' dediği hepimiz buradayız" dedi.

"Altı imzayla çapayı attık"

"Cumhurbaşkanı yardımcısı görevlendirmek, cumhurbaşkanının anayasal hakkıdır, uygun bir zamanda yapılır" diyen Babacan, şunları söyledi:

"CHP, Ankara ve İstanbul gibi önemli iki şehrin anahtarını AK Parti'ye teslim etmez diye düşünüyorum. Ekrem Bey ve Mansur Bey'i de takıma kattık güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Artık onlar da takım oyuncusu.

Perşembe günü kalkmadan önce altı genel başkanın imzasıyla pazartesi günü tekrar toplanacağımızı ilan ettik. Diplomaside buna çapalamak denir. Altı tane imzayla çapayı attık. Dolayısıyla o pazartesi günkü toplantının gerçekleşmesinde rol oynadı. 4 günlük süre içerisinde başladı bitti ve ortak adayımızı açıkladık.

"Meral Hanım'ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi"

Cumartesi günü beş genel başkan oturduğumuzda beş imzalı bir metin açıklamadık. Bu da bir siyasi duruş. Cuma günü İyi Parti açıklama yapmış, cumartesi beş lider bir araya gelmişiz ama imzalı bir açıklama yapmadık. Beş imzalı bir şey olmasını istemedik. Pazartesi günü, toplantı saatine kadar bekledik. Meral Hanım’ın sandalyesinin orada olması bizim için önemliydi.

Sayın Akşener'in gelmiş olmasından çok büyük memnuniyet duyduk, çok sevindik. Önce birer kahve içtik, sonra masaya geçtik. İki belediye başkanının yardımcı olması konusunu değerlendirdik. Yeni bir fikir olduğu için iyice irdeledik."

"Büyük bir enkaz bırakıp gidecekler"

Herkesin farklı üslupta görüşlerini ifade ettiğini belirten Babacan, "Bir senedir aynı masada oturduğumuz için herkesin huyunu, duruşunu artık tanıdık. Hiçbir zaman kırılma, gücenme olmaz. Herkes fikrini söyler. Sonuçta uzlaştık, bitirdik. Son 5 yıldır kaşı çatık bir Cumhurbaşkanı'nın, kızgın bir yönetimin, ne zaman konuşsa ağzından hakaretler dökülen bir Bahçeli'nin olduğu hükümetin oluşturduğu sonucu biliyoruz. Öfkeyle, nefretle, hakaret yağdırarak ülkeyi yönetiyorlar. Büyük bir enkaz bırakıp gidecekler" dedi.

"İki belediyede zafiyet olsun istemeyiz"

Babacan, tek bir kişiye oy istemeyeceklerini söyleyerek, "Bir kadroya oy isteyeceğiz. Bir yıldızlar takımına oy isteyeceğiz. Altı genel başkan, iki çok kıymetli ve başarılı belediye başkanı arkadaşımızla yıldızlar takımı oluşturduk. Şu andaki mevzuata göre bu mümkün değil. Aynı anda her iki görevi yapacaklar diye bir şey yazmıyor dikkat ederseniz. Yasalara ve Meclis'teki dengelere bakılacak. Eğer belediye başkanı görevinden ayrıldığında, belediyenin anahtarını şu andaki iktidara teslim edecekse bu doğru bir şey değil. Cumhurbaşkanının uygun göreceği zaman ne zaman? 2024 Mart seçimine kadar beklenebilir. Bu artık programın başında da konuştuğumuz gibi siyasi ve hukuki değerlendirmelerle beraber cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda olacak bu. Çünkü belediye başkanlarının görevlerine devam etmeleri çok kritik. İki belediyede zafiyet olsun istemeyiz."