Ekonomi

Alaattin Aktaş: Faiz yüzde 42,5 olur ve yıl böyle kapatılır

20 Aralık 2023 07:19

Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili tahminde bulundu. Aktaş, 5 puanlık faiz artışları olmayacağını, bu yılın yüzde 42,5 ile kapatılacağını öngördü. 

Aktaş, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faizin yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarıldığı kasım ayındaki toplantısından sonra yaptığı açıklamayı şöyle yorumladı:

"Verilen mesaj çok açıktı: Artık bundan sonra 5 puan, 5 puan gibi yüklü artışlar beklemeyin. Yüzde 40’ın üstüne gelecek artış da olsa olsa 2.5 puan olur.

Faiz aralık ayında yüzde 42,5’e çıkarılır, belki ocak ayında da bir o kadar artış yapılır ve sonrasında uzun süre yatay kalır.

Durum bundan ibarettir, herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Yani biz yol haritasını çizdik, bilginize sunuyoruz, artık kimse çok şaşırtıcı bir faiz kararı beklemesin.
(...)

Biraz önce de vurguladığım gibi biraz da gelişmelere bağlı olarak ocak ayında bir kez daha ve aynı oranda bir artırıma daha gidilip faiz yüzde 45’e çekilebilir ve uzun süre bu düzeyde yatay kalır."

Yazının tamamı için tıklayın.