Gündem

Akşam: İstihbarat birimleri, DEAŞ'ın Rus gemilerine Boğaz'da füzeli saldırı planladığı bilgisini aldı!

"Rus gemilerine 2 hücum bot ve polis helikopterleri eşlik ediyor"

16 Mayıs 2017 12:40

Hükümete yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi, IŞİD'in İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus gemilerine yönelik füzeli saldırı planladığını iddia etti. İstihbarat birimlerine dayandırılan habere göre, sahil güvenlik botları, gemilere eşlik etmeye başladı.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberi şöyle:

İstihbarat birimleri, DEAŞ terör örgütünün İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemilerine yönelik füze ve uzun namlulu silahlar ile saldırmayı planladığı bilgisini aldı. Uçak düşürülmesi ve Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastıyla Rusya - Türkiye arasındaki ilişkilerin hassas olması ve yeni bir gerginlik yaşanmaması için Boğaz güvenliği en üst seviyeye çekildi. İstanbul polisi DEAŞ'ın eylemlerine karşı bir dizi tedbirler aldı. Yapılan operasyonlar ile birçok DEAŞ'lı terörist yakalanarak cezaevine gönderildi. İstanbul polisi Rus savaş gemisinin geçişi sırasında, karaya en yakın olduğu ve saldırı düzenlenebilecek 146 ayrı güvenlik noktası oluşturuldu.

Polis helikopteri devrede

Rus gemilerinin her geçişinde bu güvenlik noktaları başta olmak üzere Boğaz'da kuş uçurtulmuyor. Her türlü saldırı ihtimali de göz ardı edilmiyor. Rus gemilerine 2 hücum bot eşlik ederken, polis helikopteri de havadan gemilere gözcülük yapıyor.

Nöbet tuttular

Rus Donanması’na ait 158 borda numaralı “Caesar Kunikov” savaş gemisi, dün İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açıldı. Savaş gemisinin geçişine Sahil Güvenlik botu eşlik etti. Güvertesinde askerlerin nöbet tuttukları görüldü.