Gündem

AKP ve MHP'den sağlık çalışanları için yeni yasa teklifi

AKP ve MHP, CHP'nin dün akşam sağlıkta şiddet yasa teklifinin Meclis gündemine alınması için verdiği önergeyi reddetmişti

08 Nisan 2020 15:31

AKP ve MHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sağlıkçılarla ilgili olarak yeni bir yasa teklifi sundu. Teklif Koronavirüs önlemleri kapsamında sağlık çalışanlarına yeni haklar getiriyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezası artırılıyor.

AKP ve MHP, CHP'nin sunduğu "sağlıkta şiddet" yasa teklifini dün akşam reddetmişti. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in, sağlıkta şiddet yasası teklifinin doğrudan Meclis gündemine alınması için verdiği önerge dün akşam AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti. Meclis Genel Kurulu'nda teklif üzerinde söz alan Şeker, vekil kimliğiyle değil, hekim kimliğiyle konuşacağını belirterek özetle şunları söylemişti:

"Üç gün biz halk olarak sağlıkçıları alkışladık ama sonrası üç nokta, boşluk. Eğer biz halkla birlikte alkışladığımızın ötesinde, Meclis olarak bu sağlıkta şiddet yasasını çıkartmayacaksak ne farkımız kaldı sokakta alkış yapandan. Sadece alkış yetmez, biz sorumlulukları yerine getirelim istiyoruz.

"Teklif bir buçuk yıldır komisyonda bekliyor. Bu sürede 20 bin, son 7 yılda 90 bin sağlıkçı şiddete uğradı, 2005 ila 2019 yılları arasında dokuz hekim görevlerinin başında öldürüldü.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de konuya ilişkin kendi hazırlıkları olduğunu söylemişti. Zengin, “Hekimlerimize karşı yapılan bu şiddet hareketlerini başından beri kabul etmemiz mümkün değil” demişti.