Gündem

AKP'nin Ankara adayı Özhaseki: Fatih, Sinop'ta doğmuş, Atatürk, Selanik’te; onların doğum yerini de mi suç edelim?

"Kimse bu dünyaya Cenab-ı Hak ile pazarlık ederek gelmiyor"

13 Mart 2019 09:46

AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, memleketi üzerinden yapılan eleştirilere yanıt verdi. "Sadece doğduğum şehirle ilgili garip bir şey başlattılar. Bir yerde doğmak Allah’ın takdiri" diyen Özhaseki, "Kimse bu dünyaya Cenab-ı Hak ile pazarlık ederek gelmiyor. Allah, nerede dilerse orada yaratıyor. Fatih, Sinop’ta doğmuş, İstanbul’u fethetmiş. Atatürk, Selanik’te doğmuş, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş. Ne yapalım yani, onların doğum yerini de mi suç edelim?" diye sordu.

Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş'ın seçim tartışmalarını başka bir alana çekmeye çalıştığını belirterek, "Bugün yine izledim. Bir heyecan içinde, uzunca bir yalanlar silsilesi devam ediyor. Gittiği mahallede o yalanlar çok rahat söylendiği için, o da onlardan çabuk etkilenmiş veya fıtratında öyle bir şey var, devam ediyor öyle" dedi.

Özhaseki, Yerli Düşünce Derneği tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Söğütözü'ndeki otelde gerçekleştirilen programda Özhaseki'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ve çok sayıda davetli yer aldı. Özhaseki'nin salonda yer alan herkesin 1980 öncesinde verdiği mücadeleyle dikkat çektiği konuşması üzerine, katılımcılardan 'Bozkurt Haseki' sloganı yükseldi. Özhaseki, "Allah hepinizden razı olsun. Bu mücadele 80 öncesinde verilmeseydi halimiz nice olurdu, düşünsenize" diye konuştu.


Özhaseki: Ankara birçok kaynaktan istifade edemiyor


Özhseki, Ankara'yı üstü tülle örtülmüş gizli hazineye benzettiğini belirterek, "Avantajlarını kullanamıyor. Başkentler arasında rekabette geriye düştüğü için birçok kaynaktan istifade edemiyor. Yaptığımız her bir projeyle Ankara’yı turizmde, sağlıkta, kültürde, inançta, sanatta öne çıkaracak, binlerce yavruma iş imkanı sağlayacak ortamlar var. Bunları biz yapabiliriz, gücümüz yetiyor, tecrübemiz var bununla" dedi.


"Yalanlar silsilesi devam ediyor"


Rakibi Mansur Yavaş’ın seçim tartışmalarını başka bir alana çekmeye çalıştığını öne süren Özhaseki, "Bugün yine izledim. Bir heyecan içinde, uzunca bir yalanlar silsilesi devam ediyor. Gittiği mahallede o yalanlar çok rahat söylendiği için, o da onlardan çabuk etkilenmiş veya fıtratında öyle bir şey var devam ediyor öyle" diye konuştu.


"Fatih, Sinop'ta doğmuş İstanbul'u fethetmiş"


Özhaseki, bugüne kadar birçok eleştiri almasına rağmen, "Tembel, iş yapamaz" şeklinde eleştirilmediğine dikkati çekti. Özhaseki, memleketi üzerinden yöneltilen eleştirilere ise şu şekilde cevap verdi:


"Sadece doğduğum şehirle ilgili garip bir şey başlattılar. Bir yerde doğmak Allah’ın takdiri. Kimse bu dünyaya Cenab-ı Hak ile pazarlık ederek gelmiyor. Allah, nerede dilerse orada yaratıyor. Fatih, Sinop’ta doğmuş, İstanbul’u fethetmiş. Atatürk, Selanik’te doğmuş, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş. Ne yapalım yani, onların doğum yerini de mi suç edelim? Bunu ilk defa Kılıçdaroğlu şöyle söylemişti; 'Kayserili birinin Ankara’ya büyükşehir adayı olarak konması ayıp.' Ben de onun seviyesine düşerek, 'Tunceli’den kalkmış birinin Atatürk'ün partisinin başına oturmasına kadar büyük ayıp olamaz' dedim. Ankaralı kaç belediye başkanı var diye 1950’ye kadar gittim bir tane çıkmadı. Kimi Sivaslı, Urfalı, Antepli, Rizeli. "


"Ankara'da doğanlar da yanınızda, doyanlar da"

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Mehmet Özhaseki'ye memleketi üzerinden getirilen eleştirileri ele alarak, "Ankara’da doğanlar da yanınızda, doyanlar da yanınızda hiçbirine aldırmayın" dedi.

Her seçimin 'sarı öküz' meselesine çevrildiğini ifade eden Topçu, "Her seçim bizim şehirlerimizden başka başkalarının şehirlerini daha çok ilgilendiriyor. İkide bir diyorlar ki, 'Bu seçim, şunu bir verin' niye verecekmişiz? Dertleri, davaları sarı öküzü elimizden alıp bir istikrarsızlık oluşturmak. Ben o zaman demiştim ki; 'Biz farklı sokaklarda yetişmiş olabiliriz ama aynı mahallenin çocuklarıyız.' Onun için bunlar bizden her seçim bu sarı öküzü istiyorlar, vermeyeceğiz bunlara, çünkü verince başımıza gelecekleri biliyoruz. Hamdolsun şimdi iki sokakta yetişenler mahallemizi yedi düvele karşı savunuyorlar. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta Ankara 25 ilçesiyle, Türkiye bütün sandıklarıyla siyasi istikrarımızı bozdurtmayacak. Kandil’i, Pensilvanya’yı, Kandil’de oturan yılanları, villada oturan çıyanları sevindirmeyeceğiz” dedi. (DHA)