Gündem

AKP'li vekilin kardeşinin rektör olduğu üniversitede tepki çeken" sertifika" şartı

“Kimsenin aklına gelmeyecek sertifikalar kişilerden isteniyor”

30 Aralık 2021 11:55

AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi olan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un rektörü olduğu Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin sözleşmeli personel alımlarının tamamında alınacak adayları tarif eden sertifikalara yer verildiği iddia edildi.

Üniversitenin 18 Aralık personel alım ilanında tekniker olarak alınacak sözleşmeli personel alımında aranan niteliklerde ‘Sanayi tipi kenevir yetiştiriciliği kursu sertifikası ve kapalı ortam çalışanlarına yönelik biyolojik ve kimyasal güvenlik kursu sertifikası sahip olmak' şartı dikkat çekti.

Sözcü'nün haberine göre, Turgut Özal Üniversitesi, istihdam edilmek üzere 1 kişilik sözleşmeli tekniker alımı için aranan nitelikler arasına ‘Sanayi tipi kenevir yetiştiriciliği kursu sertifikasına olmak' ve ‘kapalı ortam çalışanlarına yönelik biyolojik ve kimyasal güvenlik kursu sertifikası sahip olmak' şartı koydu.

“Kimsenin aklına gelmeyecek sertifikalar kişilerden isteniyor”

Üniversitenin sözleşmeli personeli alımları şartlarından birçok kişinin aklına dahi gelmeyecek sertifikalara sahip olunması şartının istendiğini belirten CHP Malatya il başkanı Enver Kiraz, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Turgut Özal Üniversitesi bir skandala daha imza atıyor. Kurulduğu günden beri personel alımından ihalelerine, adam kayırmadan birçok yerden maaş alan kişilere kadar birçok konudan dolayı gündeme gelen Turgut Özal Üniversitesi şimdi de adrese teslim alım gerçekleştiriyor. Yeni açtığı alım ilanlarından kimsenin aklına gelmeyecek sertifikalar kişilerden isteniyor.

Bu sertifikalardan stres yönetimi, iş dünyasında örgütsel davranış, güvenlik görevlilerine yönelik risk gibi nerede kullanılacağı belli olmayan sertifikalara yer verildiği gibi sanayi tipi kenevir yetiştiriciliği sertifikası da dikkat çeken ilginç sayılabilecek örneklerden birisi. Merak ediyoruz bu sertifikalara sahip kişileri. Özellikle kenevir yetiştiriciliği sertifikasına sahip kimler var acaba? Bu sertifikaya sahip kişilere ne iş yaptırılacak?"

“İlginç sertifikalarla belirlenmiş kişiler iş sahibi yapılmak isteniyor”

Kişiye özel ilan açıldığını iddia eden Kiraz, “Görünen o ki alınacak kişiler önceden belirlenmiş ve kimsenin aklına gelmeyecek ilginç sertifikalar bu kişilere aldırılarak bunlar iş sahibi yapılmak isteniyor. Bu şekliyle de gerçekten Turgut Özal Üniversitesi bir başka olumsuz konuya alet ediliyor. Turgut Özal Üniversitesi ismini taşıyan üniversitemizin hem ismine hem de Malatya'mıza yakışır bir hale gelmesini beklerken her geçen gün yaptığı bu uygulamalarla maalesef layık olduğu yere gelmekten hızla uzaklaşmaya devam ediyor. Yapılan bu olumsuz durumları takip etmeye devam edeceğiz ve üniversite yönetimini üniversiteye yakışır ciddiyete davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.