Gündem

AKP'li vekil: CHP kazanırsa İSPARK'ı HDP'ye verecek

"Oraya park etmem"

06 Haziran 2019 14:08

AKP Erzurum Milletvekili Selami Altınok, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı 23 Haziran'daki seçimde de kazanması durumunda İSPARK yönetimini HDP'ye devredeceğini iddia eden bir açıklama yaptı.

AKP'li Altınok, bayram tatilini geçirmek üzere geldiği Erzurum’da İstanbul seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Partililerle bayramlaşma programında konuşan milletvekili Selami Altınok, şu iddialarda bulundu:

“Bunlar neyin karşılığı biliyor musunuz, bir iyi partili İP’li bir milletvekili odama geldiğinde dedi ki iyi de bize bir başkan yardımcılığı verecekler, İP partisi bir başkan yardımcılığı karşılığı İstanbul Belediyesi’ni bu adama bu zihniyete sattı. Milliyetçiliğe gelince milliyetçiler, muhafazakarlığa gelince de muhafazakârlıklar, bir başkan yardımcılığı İstanbul’u Kaftancıoğlu zihniyetine, bu milletin değerlerine küfredenlerin zihniyetine sattı."

CHP’nin İstanbul seçimlerini kazanması halinde HDP’nin İSPARK yönetimine alacağını öne süren Altınok, sözlerini şöyle noktaladı:

“Yetmedi, herkes duyuyor, Milletvekilimiz de, başkanımız da duyuyor, başkanlarımız da biliyor. HDP neyin karşılığı destekliyor? İSPARK’ı HDP'ye vereceklermiş. Orada 2 bin 500 yüz insan çalışıyor. İSPARK’ı HDP'ye verdikleri takdirde ben İstanbul’da aracımı götürüp park etmeye güvenmem. Araçlarının yanından da geçmeye güvenmem."

İSPARK'la ilgili iddialar

Altınok'un iddiasını Star gazetesinin genel yayın yönetmeni Nuh Albayrak, gündeme getirmişti. Albayrak, sosyal medya hesabında Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlığını kazanması durumunda İSPARK'ın HDP'ye devredileceğini öngören gizli bir seçim pazarlığı yapıldığı iddiasının gündemde olduğunu öne sürmüştü.

Albayrak, ifadelerini şöyle devam ettirmişti: "Çünkü HDP’nin burayı kimlere vereceği bellidir ve bunun ne anlama geldiği iyi düşünülmelidir."

Albayrak da Altınok gibi iddiasının kaynağını açıklamamıştı.

"AKP'li belediyeye devredilecek"

İSPARK'la ilgili olarak dikkati çekici bir diğer iddia da eski İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman'dan gelmişti. Ataman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait gelir getiren işletmelerin AKP'li Esenler Belediyesi'ne 'bedelsiz' devredileceğini öne sürdü.

Ataman, özellikle  İSPARK'ın işlettiği açık ve kapalı otoparkları AKP'li ilçe belediyelerine devrederek İBB'yi gelir kaybına uğratmayı hedeflediklerini söyledi.

Ataman, “Seçimi kaybedeceğini anlayan AKP böyle bir yöntem belirledi. Ekrem İmamoğlu'nun seçimi tekrar kazanacağını gördüler, gözleri korktu. Elini koluna bağlamak için hazırlıklara başladılar” dedi.

İSPARK'ın 2018 yılı cirosunun 351 milyon lira olduğunu hatırlatan Ataman, İBB'nin İSPARK'tan her ay toplam brüt gelirden katlı otoparklar için yüzde 15, yol üstü ve açık otoparklar için de yüzde 5 kira payı aldığını kaydetti.