Gündem

CHP'li Karaca'dan, Kaz Dağları'ndaki Su ve Vicdan Nöbeti'ni eleştiren AKP'li Turan'a yanıt: Önce 'ormanın' ne olduğunu anlamalı

Kaz Dağları'nda altın ve gümüş madeni araması sürerken Su ve Vicdan Nöbeti de devam ediyor

Bülent Turan, Gülizar Biçer Karaca

06 Ağustos 2019 12:45

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Kaz Dağları'nda devam eden altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına yönelik binlerce kişinin katıldığı Su ve Vicdan Nöbeti'ni eleştirdi. Kaz Dağları'nda doğa talanına gösterilen tepkiyi bir tweet dizisiyle eleştiren Turan, bölgede söylendiğinden az ağaç kesildiği, yeni ağaçlar dikildiği gibi iddialarda bulundu. Turan'ın eleştirilerini değerlendiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise, "Bülent Turan ormanın ne olduğunu anlamalı. Orman sadece ağaçlar değil, bir ekosistemdir. Orada yalnızca ağaçlar değil bir yaşam alanı katlediliyor" ifadelerini kullandı. 

Turan, Twitter'da paylaştığı mesajda, Kaz Dağları'nda yapılan Su ve Vicdan Nöbeti'ni eleştirerek, bölgede kesilen ağaç sayısının 195 bin değil 13 bin olduğunu söylerken maden arama çalışmaları ve ağaçların kesilmesine tepki gösterenlere "2 yıldır ağaçlar kesilirken eylem yapılmadı, kesim bitince tepki verdiler" dedi. Turan, bölgede CHP üyesi iş insanları tarafından maden işletmeleri, kömür ve mermer ocakları çalıştırıldığını iddia etti. 

TIKLAYIN: AKP'li Turan'dan Kaz Dağları yorumu: 2 yıldır ağaç kesilirken eylem yapılmadı, kesim bitince tepki verdiler

AKP'li Turan'ın açıklamalarını T24'e değerlendiren, CHP'li Karaca, "Bölgede yalnızca ağaç katliamı olmuyor. Çıkarılacak altının ayrıştırılması için kullanılacak siyanürle bölgedeki su havzası da zehirlenecek. Bülent Turan şunu anlamıyor, orman sadece ağaç değildir, bir ekosistemdir. Açıklamasında 14 bin ağaç dikildi diyor bir de, oysa talan edilmiş bir ekosistemin kendine gelmesi için yaklaşık 300-400 yıl gerekli" dedi. 

"Ormandaki hayvanlar köylere inmeye başlamış" 

"Orada bir ekosistem tahrip ediliyor" diye konuşan Karaca şunları ekledi: "Bülent Turan önce ormanın ne olduğunu anlamalı. Orada yaşayan bütün canlıların yaşam alanı tehdit altında. Hayvanlar köylere inmeye başlamış. Kurtlar yemek bulamadıkları için köylere iniyor. Dün orada konuştuğum bir köylü "Yakında kahvehaneleri sincaplar işletecek" dedi. Aynı zamanda altını ayrıştıracak siyanürle toprak da zehirlenecek. O bölgenin tarım ürünü bir daha hiç bir zaman eskisi gibi olmayacak. Bülent Turan'dan en azından kendi ilinin vatandaşının çağrısına kulak vermesini bekliyorum."

"Alamos Gold'un Türk ortağı şirket AKP'li mi?"

Turan'ın 'Çanakkale'de CHP'li iş insanlarına ait maden işletmeleri, kömür ve mermer ocakları olduğu' iddialarını değerlendiren Karaca, "Biz maden şirketinin siyasi düşüncesine bakmıyoruz. Biz doğa talanına, yaşam alanlarının yok olmasına, insan sağlığının tehlikeye atılmasına, tarımsal alanın kaybolmasına bakıyoruz. Kaz Dağları'nda yapılan maden ocağına verilen tepkide hiçbir zaman 'AKP'li şirket' ifadesi geçmedi. Bülent Turan neden üzerine alındı? Yoksa Alamos Gold'un Türk ortağı şirket AKP'li mi?" dedi. 

Karaca, "Bülent Turan, altın madeni projesi için 'Ülke ekonomisine katkı' diyor. Kanadalı Alamos Gold şirketi Türkiye ekonomisine nasıl bir katkı verecek?" sorusunu sordu ve Turan'a şöyle seslendi: "Maden çalışmasının 'ülke ekonomisine katkı' diyerek bahsettiği geliri, Çanakkale'de üretilen tarımsal gelirin yıllık toplamıyla karşılaştırsın."