Gündem

AKP'li milletvekili: Yerel seçimler ideolojik tercih meselesi değil, biz sadece ve sadece belediye başkanı seçeceğiz

"Hiçbir siyasi parti CHP kadar Kürtlere eziyet etmemiştir"

28 Mart 2019 10:12

AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, yerel seçimlerin bir ideolojik tercih meselesi olmadığını söyledi. "Dünyanın birçok işiyle ilgili bakış açısı farklılıklarımızı tartışacağımız bir mesele değil" diyen Mehdi Eker, "biz bugün sadece ve sadece belediye başkanlarını seçeceğiz. Birileri onu oradan çekip ola ki vatandaşlarımızın genel siyasi gidişle, kendi perspektiflerinden günlük hayatlarıyla ilgili duygu değişimi olduysa muhalefet ondan beslenmek istiyor" diye konuştu.

Mehdi Eker'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bir ideolojik tercih meselesi değil bu. Dünyanın birçok işiyle ilgili bakış açısı farklılıklarımızı tartışacağımız bir mesele değil. Milletvekili, cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı, O halde biz bugün sadece ve sadece belediye başkanlarını seçeceğiz. Birileri onu oradan çekip ola ki vatandaşlarımızın genel siyasi gidişle, kendi perspektiflerinden günlük hayatlarıyla ilgili duygu değişimi olduysa muhalefet ondan beslenmek istiyor. Belediyeler üzerinde bir etki eder mi diye bakıyor. Biz hiçbir zaman hiçbir rakibimizi küçümsemedik. Biz tüm varlığımızla, gücümüzle sahada hiç durmadan çalışmak durumundayız. Bizim için seçim böyle bir çabadır.

"Hiçbir siyasi parti CHP kadar Kürtlere eziyet etmemiştir. O halde hal böyleyken birileri kalkıp Kürtlerin üzerinden ve Kürtlerin yollarıyla CHP'ye destek çıkmaya kalkışması olsa olsa HDP'ye kayyum atanması gibi bir şeydir. Bazı marksist Türk solunun siyaset içerisinde aktif olması amaçlarını gerçekleştirememiş olması Kürt vatandaşlar üzerinden gerçekleştirmek istemelerinin sonucudur. Onlar CHP'ye kanalize etmeye çalışıyorlar ama Kürt vatandaşlarımız bunu farkında. Kimse Kürt vatandaşlarımızın oyu üzerinde ipoteğe sahip değildir.

"PKK’nın dağa adam devşirme aracı haline getirildi Diyarbakır. Diyarbakır uyandı. Bu seçimde kaderine sahip çıkacağız, kadim kültürüne, birikimine, tarihteki çoğulcu yaşam modeline sahip çıkmasına bu seçim vesile olacak. Diyarbakır’ın sokaklarında bir afiş var Kürtçe, sahip biziz diyor. Onlar yolcudur. Bu resmen faşist bir söylemdir. Bunun kimin söylediğinin, kimin altını çizdiğinin hiçbir önemi yok. Kimse benden daha fazla Kürt yok. Benim merkezdeki belediye başkan adaylarımdan kimse daha fazla Kürt, daha fazla Zaza değil. Eğer yolcu olan varsa menfur terör zihniyetidir. İnsanlığın düşmanıdır. İnsanlığın başına düşman olur geldiği gibi de çeker gider. Biz onu şiddetle reddediyoruz. Kendisi dışında kimseyi görmeyen, anlayış sağlamayan sözüm ola o demokrat anlayış kabul edilebilirdi eğil.