Gündem

“AKP Genel Merkezi’ndeki yemek için devlet sanatçıları görevlendirildi”

Kültür Sanat-Sen: Hukuksuz görevlendirme iptal edilsin

11 Aralık 2019 15:42

Kültür Sanat-Sen, Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şûrası’nın ardından AKP Genel Merkezi’nde düzenlenecek yemekte devlet sanatçılarının görevlendirildiğini iddia etti. Sendika yapılan görevlendirmeye, “Devletin sanat kurumlarının saygınlığına ve ağırlığına yakışmayacak şekilde yapılan bu hukuksuz görevlendirmeler iptal edilmelidir” sözleriyle tepki gösterdi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre,  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılacağı genel merkezdeki yemek organizasyonunda devlet sanatçılarının görevlendirildiğini açıklayan KESK’e bağlı Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası’nın (Kültür Sanat-Sen) yaptığı açıklamada, “Halka hizmet vermekle yükümlü devletin sanatçıları, koro ve toplulukları sarayın eğlencelikleri haline getirilmeye çalışılıyor” denildi.

Erdoğan’ın da kabine toplantısının ardından katılmasının beklendiği yemek organizasyonunda Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği Korosu’nun görevlendirildiğini belirten sendika şu açıklamayı yaptı:

“Kurumlarımız uzun bir süredir devletin sanat kurumu saygınlığından uzak, genel müdürlüğün organize bürosu, sanatçılarınsa külliye çalışanı gibi kullanıldığı bir hal almıştır. Yaşadığımız durum kanıksatılmaya çalışılmakta itiraz edenler ise soruşturma açma ile tehdit edilmekte hatta cezalandırılmaktadırlar.

Devletin sanatçıları olarak halkın vergileriyle var olan kurumlarımızdaki görevimiz, halkımıza piyasacı yaklaşımlardan uzak gerçek geleneksel sanatları hizmet olarak götürmektir. Devletin sanat kurumlarının saygınlığına ve ağırlığına yakışmayacak şekilde yapılan bu hukuksuz görevlendirmeler iptal edilmelidir.”