Gündem

AKP binasına pompalı tüfekle saldırmıştı: Saldırganın 9 yıla kadar hapsi istendi

25 Mayıs 2024 22:42

Geçen yıl Adana'da AKP Çukurova İlçe binasına silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda şans eseri ölen ya da yaralanan olmamıştı. Saldırının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. Saldırganın 9 yıla kadar hapsi istendi.

Geçen yıl Adana'nın Çukurova ilçesinde bulunan, AKP'nin İlçe Başkanlığı binası önüne giden 25 yaşındaki Erdem Kaya, gitar çantasından çıkardığı pompalı tüfekle parti binasına girmiş, silahıyla 12 el rastgele ateş açmıştı. 6 Şubat depremlerinin ardından tedbir amaçlı boşaltılan binada kimsenin bulunmaması can kaybı ve yaralanmayı önlemişti. Saldırının ardından yakalanan Kaya tutuklandı.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre Çukurova İlçe Başkanlığı binasına silahlı saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Kaya ile ilgili ‘silahla tehdit, siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan binaya zarar verme’ suçundan iddianame hazırlandı.

Adana 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Erdem Kaya’nın AKP Çukurova İlçe binasına zarar vermesi nedeniyle 4 yıl, Silahla tehdit suçundan ise 5 yıl olmak üzere toplam 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Saldırgan Kaya önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.