Gündem

Ahmet Şık'tan Yargıtay temsilcisine: Hukuksuzluğa imza atan adamla aynı kurum çatısı altında çalışıyorsunuz, orada oturması sizi utandırmıyor mu?

07 Ekim 2019 16:31

TBMM Meclis Adalet Komisyonu'nda yargı paketi ile ilgili görüşmeler sürüyor. HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, komisyon toplantısında yer alan Yargıtay temsilcisini eleştirdi.

Odatv’nin yayımladığı görüntülere göre Ahmet Şık “Uzun yargılama mefhumu çok korkunç bir hal aldı” diyerek Yargıtay temsilcisine tepki gösterdi.

Yargıtay temsilcisinin “İzin verirseniz cevap verebilir miyim?” sözlerinin ardından Ahmet Şık, Cumhuriyet gazetesi davasında yaşananlardan örnek vererek şunları söyledi:

“İstinaf Mahkemesi’nin onayladığı bir hukuksuzluk Yargıtay’dan döndü, arkadaşlarımız buna rağmen beş ay fazladan hapis yattı. Yani o hukuksuzluğa imza atan adamla aynı kurum çatısı altında çalışıyorsunuz. Biraz önce ismini verdim. Orada oturması sizi utandırmıyor mu? Ben gazetecilik yaparken bu tür ahlaksızlıkları yapanlardan utanıyordum. Nasıl çözeceksiniz bu işi.”

Ahmet Şık’ın konuşmasının ardından Yargıtay temsilcisi ise “Dosya bazlı bizim cevap vermemiz mümkün değil. Bir şey söylememiz de mümkün değil ama şu kadarını söyleyeyim, benim dairemde istinaf sonrası temyizde, bakın istinaf mahkemelerinden gelen, istinaf ceza dairelerinden gelen dosyaların onama oranı yüzde doksandan fazla” ifadelerini kullandı.