Gündem

Ahmet Hakan: Çay simit hesabı muhalefetteyken yapılır, iktidardayken değil

18 Nisan 2019 11:02

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun günde üç öğün çay- simit tüketildiğinde asgari ücretlilerin geçinebileceğini üzerine de 1120 lira para kalacağını söylemesi tepki çekti. Akbaşoğlu'nun "hesabını" değerlendiren Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, "Çay simit hesabı muhalefetteyken yapılır, iktidardayken değil" dedi. 

Akbaşoğlu, Çankırı’da bir bardak çayın 1 TL, simit fiyatının da 1 TL olduğunu belirtip “5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı. Ak Parti kurulduğunda 2002 yılında asgari ücretli vatandaşımızın maaşı sabah, öğle, akşam çay simit almaya yetmiyordu. Şimdi asgari ücretlinin maaşı ne kadar, 2 iki bin yirmi lira. Koyduk kenara. Bir çay, bir simit iki lira. Beş kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. Günde 30 lira. Ayda ne yapar, 900 lira. 2020 lira eksi 900 lira ne yapar; demek ki 1120 lira cebinde kalıyor. Daha mı iyi daha mı kötü? Soruyorum matematik yaptık muhterem, şöyle kalk bakayım ayağa” demişti. 

Hakan Akbaşoğlu'nun "hesabını" eleştirdiği "Metalik bir yorgunluk sesi geliyor çaydan simitten" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

-Çay-simit hesabı, sadece muhalefetteyken yapılır. İktidardayken yapılmaz. Hele 17 yıllık iktidarın ardından hiç yapılmaz.

-17 yıllık iktidarınızın ardından sadece çay-simit tüketimi üzerinden bir değerlendirme yaparsanız ve “Sadece çay-simit tüketirseniz geçinebilirsiniz” derseniz... “Ey vatandaş! Sonuçta biz de sizi çaya-simide mahkûm ettik” demiş olursunuz.

-Eğer hükümetteyseniz ve eğer çay-simit hesabı yapıyorsanız... Kaçınılmaz olarak “Hani bunun kirası, hani bunun ulaşımı, hani bunun eti, hani bunun soğanı” sorularıyla karşılaşırsınız ki çok yerinde sorulardır bunlar.

-Çay-simit hesabı üzerinden “Biz eskiye göre daha başarılıyız” sonucunu çıkarmak, sürekli ama sürekli vurgulanan “Ekonomimiz çok iyi” efsanesine vurulmuş çok esaslı bir darbe olur.

-Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan gelen ses, metalik bir yorgunluk sesinden bile daha feci bir sestir.

Yazının tamamı için tıklayın