Gündem

Ahmet Altan ve Mehmet Altan 3 gündür gözaltında

Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın 'darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları' iddia edilmişti

12 Eylül 2016 17:57

Darbe girişiminin ardından Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında "subliminal darbe mesajı verme" iddiasıyla cumartesi sabahı gözaltına alınan yazar Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Mehmet Altan, üç gündür Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutuluyor. 

Savcılığın gözaltı yazısında, kapatılan Can Erzincan TV'de ekrana gelen 'Özgür düşünce' programına darbe girişiminden bir gün önce konuk olarak katılan Ahmet Altan ile programı sunan Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın bu programda, "darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları" iddia edilmişti. Bu söylemler kapsamında hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri öne sürülen yazıda, Altan kardeşlerin "darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri" öne sürülmüştü.

Dün T24'e konuşan Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok ise,  "Hâlâ gözaltı kararı bize gösterilmedi, Anadolu Ajansı'nın haberi dışında hâlâ ne ile suçlandıklarını bilmiyoruz" demişti. 

Öte yandan darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının 667 sayılı ilk kanun hükmünde kararnamesi (KHK) kapsamında daha önce  -toplu suçlarda uygulanmak üzere- en fazla dört gün olan gözaltı süreleri 30 güne uzatılmış, şüphelilerin avukatlarıyla yapacakları görüşmelerin gerektiğinde kayıt altına alınması hükme bağlanmıştı.

 

Bayramdan sonraya kalabilir

 

Alınan bilgiye göre, emniyet kaynakları, Ahmet ve Mehmet Altan'ın ifadelerine başvurulmasının, 19 Eylül Pazartesi sona erecek bayram tatilinin ertesine bırakılabileceğini söylediler.

Avukat yasağının da, genel olağanüstü hâl uygulaması kapsamında beş gün sürebileceği belirtildi. Avukat Veysel Ok, müvekkilleriyle görüştürülmeden önce emniyette yapılacak “delil tespiti”ne katılmayacaklarını bildirdi.

Altan kardeşler, Can Erzincan TV'de 14 Temmuz'da katıldıkları Nazlı Ilıcak'ın Özgür Düşünce programında dile getirdikleri görüşler öne sürülerek cumartesi sabahı gözaltına alındılar. Emniyette ifade için bekletilen Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın yanı sıra halen tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak'ın da aynı soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacağı bildirildi.

AA'nın haberine göre, savcılığın gözaltı yazısında, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın, Ilıcak'ın programında "darbe çağrışımıyla subliminal (bilinçaltı) mesaj içeren söylemlerde bulundukları" iddia edildi. "Bu söylemler kapsamında hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri" öne sürülen savcılık yazısında Altan kardeşlerin "darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri" iddia edildi.

Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın "darbe girişimini, terör örgütüyle fikir ve eylem birlikteliği içinde olmadan bir gün öncesinden bilmelerinin mümkün olmayacağı" ileri sürülen yazıda, "bu nedenle Altan kardeşlerin, darbe girişiminde bulunan bir kısım terör örgütü mensubu askerlerle iştirak halinde atılı suçu işledikleri" iddia edildi.